Zahlenění v noci u 2měsíční dcery. Je to normální průběh po rýmě?

Zodpovězené
20. říj 2019

Dobrý den,

má dvouměsíční dcera měla v šesti týdnech klasickou zadní rýmu. Cca ani ne po týdnu akutní příznaky odezněly, ale do současné doby má vždy v noci, spíše k ránu, tak po šesti hodinách spánku, jakoby plný nos. Prostříknu jí to mořskou vodou a celkem dlouho trvá, než to jakoby vydýchá tak, že je slyšet, že má volný nos. Poslední dobou jsem přešla na Stérimar Mn. pro případ, že by měla alergii, ale je to stejné, jako u normální vody.
Jinak přes den má dýchání úplně čisté, v nose vidím nudli výjimečně. Teplotu nemá, občas kýchne nebo zakašle, ale opravdu jen občas, jinak je to veselé a zdravé miminko, je plně kojená, jí dobře, prospívá.
Je tohle normální průběh po rýmě? Kamarádka je dětská sestra a říká, že je možné, že to může být způsobeno nějakou anatomickou odchylkou třeba růstového charakteru, která se náhodou objevila nyní a časem pravděpodobně sama zmizí.
Zároveň se chci zeptat, zda to zatím nechat. Není to nijak vážné, jen mě to znepokojuje.
Nebo řešit cestou ORL a riskovat, že tam dcera ještě něco chytí?

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

podle Vašeho popisu opravdu není důvod k obavám. Vaše péče je správná, adekvátní potížím. Podobné potíže jsou u malých kojenů běžné a časem spontánně ustupují až vymizí. Ukládejte dívku do zvýšené polohy, dobře místnost větrejte, kdyby bylo podezření na gastroezofageální reflux zaved'te antirefluxní režim. Zkontrolujte místnost, kde dcerka v noci spí, zda tam např. není plíseň na zdi, okolo okna ap., nenechte spát domácího mazlíčka v téže místnosti, atd. Při zhoršení průběhu rýmy je vhodné udělat výtěr krčku.
Nějaké anatomické odchylky a další cobykdyby nezvažuji, nemají aktuálně praktický význam ( např. operace a korekce v oblasti nosu a obličeje je provádí jen pacientům s významnými malformacemi ).

Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová