Zánět středního ucha. Když dcerce vytekl z ucha hnis a krev, znamená to, že bubínek praskl sám?

Zodpovězené
24. dub 2023

Dobrý den,

dnes jsme byly s dcerou (3 roky) na ORL. Dcera měla den před tím horečku 38, rýmu a stěžovala si na bolest tváře. Ráno jí vytekla z ucha krev a hnis. Na ORL paní Dr. předepsala Nurofen, Otobacid, a kontrola za 3 týdny.

Chtěla jsem se Vás zeptat:
Když jí vytekl z ucha hnis a krev, znamená to, že bubínek praskl sám?

Co znamená prosím Omac aciuta l. Sin po spontánní perf, Omac aciuta incip.l. dx, Rhinitis acuta?

Můžu uši čistit borovou vodou?

Za jak dlouho se ucho zahojí, když je kontrola až za 3 týdny? Není to pozdě?

Za jakou dobu může jít dcera do školky?

Je zánět nakažlivý?

Dcera si stěžuje, že ji ouško pořád bolí. Jak dlouho to bude ještě trvat?

Je lepší dávat Nurofen nebo Paracetamol?

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

ano, znamená to, že bubínek praskl sám. Znamená to zánět středního ucha vpravo i vlevo. Vlevo po prasknutí. Rhinitis acuta je Zánět nosohltanu (rýma).

Doporučuji dodržovat doporučení od paní doktorky z ORL. Borová voda by se mohla používat, v tomto případě ale užívejte farmaka předepsaná paní doktorkou z ORL.

Kontrola za tři týdny není pozdě. Každému se zánět středního ucha hojí jinak dlouho, záleží na tíži zánětu a na velikosti praskliny.

Zánět nakažlivý není. Do školky může jít hned po odlehnutí obtíží (bolest, horečka, rýma).

Jak dlouho to bude trvat, se říci nedá, dle toho, jak byl zánět velký a jak je velká prasklina. Ucho může bolet do úplného zhojení.

Zda podávat Paracetamol či Nurofen je zcela jedno. Někomu může zabírat více jedno, jinému druhé, tak dle toho, ale jinak je to zcela jedno. Mohou se dokonce i střídat.

Přeji Vám krásný den,
MUDr. Pavlína Koucká