Zuby, průjem a dehydratace. Jak do 8měsíčního syna dostat tekutiny, když je odmítá?

Zodpovězené
22. srp 2022

Dobrý den,

potřebovala bych poradit. Mám 8měsíčního syna a už má víc jak měsíc průjem. Byla jsem u doktorky a stěry negativní a crp v pořádku. Před 4 dny mu nastoupily horečky až 39,3 °C. Nurofenem jsem mu to srazila a nyní už horečky nemá, ale nastal další problém, a to do něho dostat pití. Rostou mu 3 zuby zároveň, ale aby nepil, to mi nepřijde v pořádku. Nechce čaj, vodu, džus, vůbec nic. Flašky jsem zkoušela různé, nepomáhá to. Lžičkou to plive...

Pleny má počůrané tak 4 za den, což je málo. Nedostanu do něho ani 300 ml. Na pohotovosti jsem byla a řekli, že to do něho mám dostat.

Poradíte, prosím, co dělat?

Děkuji

Dobrý den,

takto z Vaší otázky bohužel nemohu posoudit stupeň hydratace Vašeho syna, to by měl posoudit Váš praktický lékař, zda by nebyla ke zvážení hospitalizace a krmení nasogastrickou sondou či infúzní terapie. Pouze 4 počůrané pleny za den u 8měsíčního kojence je málo, ale je lepší se řídit stupněm hydratace než počůranými plenami (i stolicí se ztrácí tekutiny, obzvlášť při průjmu).

Pokud ještě kojíte, zvyšte frekvenci kojení. Pokud ne, zkoušejte nabízet tekutiny dál. Zkuste různé druhy saviček, třeba i brčko. To většinou děti "baví". Zkuste dávat víc tekutin do příkrmů, aby alespoň takto do sebe dostal tekutiny. Vyzkoušejte mu podávat nesolené polévky.
Další, co by se mělo řešit cestou Vašeho praktického lékaře, je důvod 1 měsíc trvajícího průjmu. To takto bez vyšetření a odběrů také nemohu posoudit.

Přeji Vám krásný den,
MUDr. Pavlína Koucká