Hypotéka do daní. Lze dát? Je nějaká možnost?

Zodpovězené
25. led 2021

Dobrý den,

bydlíme v domě jehož vlastníkem jsme já s mým otcem. Na tento dům máme hypotéku, která je vzatá na mého manžela a platí ji ze svého účtu.

Zajímá mě, zda máme nějakou možnost, jak dát hypotéku do daní.

Děkuji

Dobrý den,

základ daně si lze snížit odpočtem úroků z úvěru pouze tehdy, pokud je daným úvěrem řešena takzvaná bytová potřeba poplatníka nebo jeho blízkých příbuzných. Bytová potřeba není ze zákona splněna třeba tehdy, pokud je na úvěr pořízena rekreační chata nebo chalupa. Stejně tak není splněna, pokud je úvěr použit na výstavbu nemovitosti v rámci podnikatelské činnosti či výstavbu za účelem pronájmu.
Další podmínkou je to, že je nutné být účastníkem úvěru, tedy ten, kdo si úroky z hypotéky odečítá, musí být uveden ve smlouvě o hypotéce, nebo úvěru na bydlení. Obecně se také dá říci, že Vaše zaměstnanecká mzda, případně roční základ daně (v případě OSVČ) musí být taková, abyste platili určitou výši daně z příjmu, ale tohle je spíše otázka na účetního, resp. daňového poradce.

Hezký den
Ing. Martin Sládek