Musím novému zaměstnavateli odevzádat všechny zápočtové listy z předchozích zaměstnání?

Zodpovězené
29. lis 2018

Dobrý den,

jsem pořád na rodičovské dovolené. Od 3/2018 - 9/2018 jsem pracovala u zaměstnavatele (A) a od 11/2018 pracuju u druhého zaměstnavatele (B) - zde jsem dala zápočtový list toho prvního. Teď chci podat výpověď ke konci měsíce a zajímá mě, jestli se mi od toho prvního zaměstnavatele (A) nevrátí nějaké daně ze zápočťáku?

Od 1/2019 nastupuju k novému zaměstnavateli a zajímá mě, jestli mu mám odevzdat zápočtový list jak od zaměstnavatele A i B anebo jen od zaměstnavatele B? Na rodičovské dovolené budu pořád až do roku 2019. Když bych v lednu nenastoupila, tak díky neustále trvající rodičovské dovolené bude za mě stát odvádět sociální a zdravotní pojištění?

Děkuji Vám za odpovědi.

Dobrý den,

není to typický dotaz do finanční poradny, ale pokusím se ho zodpovědět.

Pokud je někdo na mateřské dovolené a pobírá rodičovský příspěvek, má možnost přivýdělku. Zápočtový list nebo-li potvrzení o zaměstnání je důležité pro nového zaměstnavatele, avšak na základě tohoto dokumentu Vám nikdo žádné daně nevrátí - je zde hlavně o potvrzení o délce trvání pracovního poměru (případně jaké jsou prováděné srážky).

Potřebujete potvrzení o zdanitelných příjmech, a to od všech zaměstnavatelů za daný rok (tedy za rok 2018).

Budete-li v roce 2019 někde zaměstnaná, můžete do 15. 02. 2019 požádat aktuálního zaměstnavatele o roční zúčtování daní, které Vám provedou ve mzdě a případné daně vrátí. Pokud nikde zaměstnaná nebudete, podáte si sama daňové přiznání.

Důležité je také, že musíte nějaké daně za rok 2018 zaplatit, aby Vám finanční úřad mohl něco vrátit. Je možné, že jste pracovala např. na dohodu o provedení práce nebo na zkrácený pracovní úvazek, podepsala tam slevu na poplatníka v "růžovém" prohlášení, a nemusela žádnou daň zaplatit - tudíž Vám finanční úřad nemá co vracet. V tom případě byste si mohla max. zažádat o daňový bonus na děti, pokud ho nevyužívá již jejich otec.

Pokud jste na mateřské dovolené, plátcem pojistného je opravdu stát.

Hezký zbytek dne

S pozdravem
Ing. Martin Sládek
martin.sladek@partners.cz