Jaký kočárek do hlavního města a do přírody?

Zodpovězené
22. srp 2023

Ahoj,

v lednu čekám své první miminko, proto se už začínám poohlížet i po kočárku. Chtěla bych Tě poprosit o radu, abych věděla, od čeho se při výběru odrazit. Četla jsem mnoho článků na internetu, ale ráda bych byla za konkrétnější kočárky. Možná jsou některé mé "požadavky" zbytečné, i s tím si nechám moc ráda poradit.

Máme rádi přírodu, tak chci, aby kočárek zvládl i procházku po lesních cestách.

Co se týče přesunů, nejvíc budu využívat přesuny autem. Máme Škodu Octavia, tak s prostorem v kufru by snad problém neměl být. V bytovce máme také nákladný výtah.

Byla bych ráda, kdyby měl kočárek i odkládací prostor, abych mohla na procházce seběhnout i na malý nákup. Příslušenství ke kočárku nepotřebuji. V případě sportovní části bych byla ráda, aby se dalo dítě vozit ve směru i v protisměru. Vzhled kočárku není pro mě až tak důležitý. Ideálně bych chtěla rovnou 2 či 3kombinaci. Co se týče ceny, tak bych ráda nepřesáhla 36 000 - 48 000 Kč.

Jaký kočárek do města i do přírody bys mi poradila?

Děkuji

Ahoj,

v první řadě Tě chci pochválit, protože jsi velmi pěkně shrnula a vystihla Tvé požadavky.

Máš pravdu, že kombinovat terény jako město a lesní cesty nemusí být dobrý nápad.

Na lesní cesty nejraději doporučuji tříkolové kočárky, které mají v terénu lepší jízdní vlastnosti a lépe se s nimi manipuluje. Většina z nich je však neotočná a některé jsou váhově těžší. Zároveň bývají i delší, ale s tím u Tebe problém není. Pro příklad jsou to modely: Thule Urban Glide 2, Baby Jogger Summit X3, Baby Jogger City Elite 2 nebo X-Lander X-Run.

Při správném výběru kočárku dbej na kritérium Tvé a partnerovy výšky. Na tom závisí velikost nastavení rodičovské rukojeti, výška položení jednotlivých nástaveb na konstrukci a zároveň případná absence zadní osy kol, která neomezuje vyšší rodiče v dlouhých krocích.

Modely pro vyšší rodiče, které jsou vhodné do města a také na lehčí terén jsou například kočárky Easywalker Jimmey či bratrský model Easywalker Harvey5.

Zde se zároveň dostáváme k druhému důležitému kritériu – výběr typu sedáku. Známe dva základní typy - korýtkové nebo s rovným lehem. Více o nich se dočteš v mé nedávné odpovědi, kde jsem tyto kočárky srovnávala:

Harvey5 se od předchůdce Harvey3 liší výškově nastavitelnou opěrkou zad a nožiček. To znamená, že sedadlo si můžeš přizpůsobit k aktuální výšce dítěte.

Modely pro nižší rodiče jsou Zopa Quest nebo Kinderkraft Prime 2.

Modely pro středně vysoké rodiče jsou Bugaboo Fox 5, Bugaboo Fox Cub nebo Cybex Talos S Lux či Cybex Balios S Lux.

A nedá mi nezmínit kočárek, který by podle mě byl pro Tebe skvělou aternativou. Je jím Gesslein FX4 Life a je vhodný pro různé terény. Tento model ráda a často v poradně doporučuji, protože má za mě jen samé plusy. Má kvalitní a odolnou konstrukci a také vkusné designové barvy potahů, které Tě zajisté zaujmou. Shrnutí jeho plusů a minusů najdeš v otázce na kterou jsem nedávno odpověděla, a kterou Ti sem připínám pro inspiraci:

Držím Ti palce. Kdybys měla jakoukoliv další otázku, tak mi neváhej znovu napsat (s připomenutím se) do poradny. A nezapomeň odebírat Kočárkovou poradnu, Kočárkopedii nebo lulu_originally. Nepřijdeš tak o žádné novinky a inspirace ze světa kočárků.

Přeji Ti krásný den a příjemné kočárkování!
Vaše Ľudka
Kočárková poradkyně Modrého koníka