Prvorodička - kočárek. Jaký 3v1 byste doporučila do města na chodníky samá díra?

Zodpovězené
4. únor 2022

Dobrý den,

čekám své první a nemám ve svém okolí nikoho, kdo by měl dítě, nebo měl aktuální zkušenosti a informace.

Ve výběru kočárku jsem se již úplně ztratila. Jediné, co vím, je, že bych chtěla 3v1, tedy jeden kočárek pro dítě na celou dobu až do 3 let.

Bydlíme v Kladně. Tedy je to město, ale chodníky tu jsou spíš jako polní cesty, samá díra, samý hrbol, občas nikam nevedou a musíte dál po louce, nebo lesem. V lese jsou polní cesty, občas ani to ne.

Auto máme s prostorným kufrem, jízdy autobusem bych se ráda vyhnula, ale může se stát, že budu muset stejně tuto možnost využít, jezdí nám tu pouze nízkopodlažní (naštěstí.)

Bydlíme v paneláku v 6. patře, výtahy máme také prostorné, ale pouze do přízemí, nebo do -1, k východu pak vedou schody (z -1 do 0 máme rampu pro kočárky a vozíky).

Mám necelých 160 cm, manžel má necelých 190 cm. Termín porodu mám květen/červen, čekáme kluka.

Dokázala byste mi, prosím, poradit nějaký kočárek?

Děkuji za Váš čas.

Lenka

Ahoj Lenko,

u výběru trojkombinace je důležité se zaměřit hlavně na výběr sporťáku, aby Ti plně vyhovoval a časem si nekupovala lehčí a skladnější, stejně jako spoustu jiných maminek. Hluboká korba je jen na chvilku, zatímco se sporťákem budeš jezdit déle, je tak potřeba se při výběru kočárku soustředit spíše na něj. Neméně důležité je však i výběr vajíčka, aby bylo bezpečné. Nejlepší je najít kočárek, který má v setu vajíčko značek Maxi-Cosi, Cybex, Besafe. Vajíčka v trojkombinaci jsou spíš jen takovým doplňkem celého setu a nejsou tak propracované a bezpečné jako autosedačky prodávané samostatně.

Jako první doporučuji ABC Design Salsa 4 air a to z důvodu kvalitního odpružení a nafukovacích kol - projedeš v pohodě jak město, tak i občasný terén. Dále je to ideální kočárek pro vysoké rodiče, rukojeť si přizpůsobíš své výšce a manžel se svými 190 cm nebude omezován žádnou středovou tyčí, která by mu překážela v chůzi. Navíc je poměrně vysoko posazený. Má moderní vzhled, a i když patří k těm těžším s 14,5 kg, tak manipulace s ním je velmi lehká a jeho váhu poznáš akorát u skládání do auta.

Hluboká korba je poměrně prostorná, takže Ti vydrží i přes zimu. U nového modelu 2022 prošla navíc korba vylepšením, a to panoramatickým okénkem, které oceníš v létě, pro lepší proudění vzduchu, případně může miminko pozorovat okolí při "pasení koníčků". Sportovní sedák má možnost úplného lehu i polohování nohou, navíc s ložnou plochou 97 cm, je dostatečně prostorný a vydrží Ti celé kočárkovací období, nebo dokud nebudeš chtít už jen nějaké lehké golfky na občasné popojíždění 🙂.

Vajíčko v setu má ABC Tulip, ale jak jsem psala výše, šla bych cestou dvojkombinace a vajíčko přikoupila kvalitní a bezpečné.

Jako druhý zmíním Bugaboo Fox 3, který se dá zakoupit v setu s autosedačkou Cybex Aton 5. Má též teleskopickou rukojeť pro přizpůsobení výšky. Kola má bezúdržbová, takže se nemusíš bát, že bys je někde píchla, ale za to je jeho jízda o trochu tvrdší (nafukovací kola mají přirozené odpružení), nicméně Fox je celkem dobře odpružený, takže i lehčí terén zvládne. Super je u něj vychytávka v podobě režimu dvou kol, kdy si kočárek nastavíš pro jízdu jen na dvou kolech a můžeš tak pohodlně projet větším terénem anebo si kočárek "vycukat" po schodech (měla jsem Bugaboo Donkey a tato vychytávka mi hodně usnadnila život 🙂. Navíc patří se svými 10 kg, spíše k těm lehčím. Bugaboo je známý i svým bohatým příslušenstvím nebo velkým výběrem barevných variant - ať už celého setu, nebo lze obměňovat jen barevné stříšky. A zrovna stříšky má jedny z nejdelších na trhu. Nabízí se i v prodyšné variantě, která má větrací okénka z jemné síťoviny, vysunovací moskytiéru a nechybí ani UPF 50+.

Hluboká korba patří též k těm prostornějším a má rovněž větrání v korbě. Sportovní sed má korýtkový typ sezení, nabízí 3 polohy - leh, pololeh a sed.

Jako třetí variantu nabídnu více terénnější kočárek a to Baby Jogger City Elite 2, který je též v kombinaci s vajíčkem Cybex Aton 5. Se svými 11,6 kg patří též mezi lehčí kočárky. Kola má bezúdržbová a všechna odpružená. Sportovní sedák patří rozměrově k největším na trhu - má 40 cm na šířku a ložná plocha má 100 cm. Dále má výše položenou stříšku, takže se do něj vejde i větší dítě a stále má dost místa nad hlavou. Oproti předchozím kočárkům si poradí s terénem nejlépe, ale chybí mu možnost otočení dítěte k sobě.

Pokud by Tě trojkolky zaujaly, tak házím ještě tip na TFK Mono, který je tedy už těžší - 15,5 kg, ale oproti Elite 2, nabízí přikoupení korby Mono Combi, kterou jednoduše předěláš na sporťák, který je obousměrný. Menší dítě můžeš tak vozit i čelem k sobě. Rozměrově patří také k těm největším na trhu a co se týče jízdních vlastností, je to takový tank, co projede vše! 🙂 Můžeš si u něj vybrat buď jestli chceš bezúdržbová gumová kola nebo klasická nafukovací.

Pokud se budeš pohybovat spíše po městě, šla bych do ABC Design, pokud však dáváš přednost procházkám v terénu, tak jako nejlepší volba mi přijde trojkolka TFK Mono, která je sice těžší, ale jízdní vlastnosti jsou trochu někde jinde a velkým plusem je otočná korba. Držím palce při výběru a kdybys měla ještě nějaký dotaz, neváhej mi napsat. 🙂

Přeji krásný den a pohodové kočárkování.
Katka
kočárková poradkyně Modrého koníka
Kočárkopedie
Blog: kočárkopedie