Dítě nepřibírá. Co byste poradila?

Zodpovězené
27. srp 2021

Dobrý den,

mám problém se šestiměsíčním synem. Do 4. měsíce krásně přibíral (porodní váha 4 kg), ve 4 měsících 6 450 g. Potom přišly zuby a začalo velké trápení s jídlem. Dnes má půl roku, dva zuby a za poslední měsíce přibral dohromady cca 600 g. Na radu lékařky jsem začala s příkrmy, nahrazuji oběd (nejprve zelenina, pak ovoce, dále plánujeme zařadit maso), vždy musím dokojit, skoro nic nesní. Zkoušeli jsme i UM, ale mám podezření na ABKM, jelikož ma kontaktní dermatitidu na obličeji po podání rýžové kaše s UM nebo jen UM.

UM jsme zkoušeli různé značky, nic mu nechutná, striktně to odmítá a bojím se nyní i možné alergie. Proto zkouším u sebe bezmléčnou dietu, stále víceméně plně kojím, ale je to o nervy. V noci ho na jídlo budím. Jinak je moc šikovný, začíná lézt na všech 4, je veselý, nezdá se, že by mu něco chybělo, pouze je atopik, ale v remisi. K lékařce se dostaneme až příští týden, má dovolenou, ale předpokládám, že nás pošlou na alergologii.

Poradila byste nám něco?

Děkuji

Dobrý den,

zuby občas mohou pořádně potrápit. Pocit v pusince je dítěti nepříjemný, někdy se zcela odmítá kojit. ABKM se zpravidla odhalí dříve než po 4 měsících, ale pokud máte podezření, dávejte UM označené HA a samozřejmě je třeba držet bezmléčnou dietu, jak už děláte.

S příkrmy nespěchejte. Je to opět nejen o kaloriích, ale také o novém způsobu přijímání potravy. Co je VELMI DŮLEŽITÉ - nevynechávejte kojení na úkor příkrmu. Příkrm se pouze přidá k stále stejnému kojení - tedy na požádání. Kojte tak často, jak dítě chce a jen v určitý čas navíc dejte příkrm. Např. nakojíte v 11 hodin a ve 12 dáte normálně oběd. Vůbec nehleďte na to, kolik sní, stačí pár lžiček, stačí ochutnat a pokračujte, cca po měsíci zaveďte další chod.

Pokud máte podezření na potravinové alergie, podávejte jednodruhové příkrmy vždy cca 3-4 dny i déle, a pak dejte další druh, abyste odhalila případnou reakci. Mimi přibralo - sice ne nějak výrazně, ale přírůstek tam je, jak píšete, rozhýbal se, takže má i vyšší výdej. Je spokojený, roste, je psychomotoricky dokonce napřed - lezení je velký výdej energie, není divu, že se velký váhový přírůstek trochu zmírnil. Nemyslím, že je důvod k panice, nicméně pozor na to, abyste nezačala okolo jídla "vyšilovat", nabízet stále jiné potraviny, různé sladkůstky, křupky atd. Dávejte pouze opravdové jídlo. Zkuste i kaše, nemusí být s UM, ale třeba jen s vodou či odstříkaným MM.

Držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová