Kloboučky na kojení. Doporučujete?

Zodpovězené
2. bře 2021

Dobrý den,

chtěla bych se poradit ohledně mého problému. Už v porodnici jsem začala kvůli bolesti bradavek používat silikonové kloboučky na bradavky. Pak jsem se snažila přiložit miminko na prs i bez, ale neumělo se přisát na bradavku. Většinou ho tedy přikládám už hladové, takže vyzkouším to bez kloboučku. Miminko nemá trpělivost, hned je nervózní a začne plakat. Nakonec i tak klobouček dám.

Dočetla jsem se, že rychlé používání kloboučků je "začátek konce kojení". Kojit určitě chci.

Mohu podle Vás klidně pokračovat v kojení s kloboučky?

Co mi doporučujete?

Děkuji

Dobrý den,

nevím, jak je miminko staré, takže pouze obecně o kloboučcích. Klobouček není pomůcka určena pro léčbu bolavých bradavek. Nemají bradavky chránit, lze je využít maximálně jako "náhrada" bradavky při bradavkách vpáčených či velmi plochých, i tak však často nejsou potřeba, miminka se dokáží přisát i na bradavku plochou či vpáčenou.
Dlouhodobé užívání kloboučku statisticky kojení znesnadňuje, častěji se objevuje problém s laktací a dostatkem mléka, či riziko kvasinkové infekce apod. Silikon zkrátka tvoří bariéru mezi pusinkou miminka a bradavkou. Kojení je o chemii, o kontaktu a styku slin miminka s Vaší kůži, o každém sebenepatrnějším pohybu jazýčka apod. To vše přes klobouček funguje s obtížemi.
Má rada - stále zkoušejte přikládat bez kloboučku, KAŽDÉ miminko to časem zvládne. Dbejte na hodně otevřená ústa miminka. Doporučuji zkoušet před i po kojení, případně i během např. když střídáte prsa apod. Buďte trpelivá, je přirozené, že se miminko rozčiluje, je zvyklé na klobouček, ten zná. Přisávání napřímo je trochu jiný pocit a miminko se může zlobit. Rozhodně zkoušejte přikládat kůže na kůži, miminko jen v plence a zkuste třeba i samopřisátí v savčí poloze (viz. www.prirozenekojeni.cz)

Držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová