Mám přestat kojit 19měsíční dcerku?

Zodpovězené
3. dub 2024

Dobrý den,

mám 19měsíční dceru, která je plně kojena od narození na požádání až do dnešního dne. Dcera je velmi slabý jedlík, papá minimálně. Má dny, kdy jsem překvapená, kolik sní. Na druhé straně jsou dny, kdy nesní skoro nic a jen se kojí. Všude poslouchám rady, jak mám přestat kojit. Následně se dcerka rozpapá a rozpije.

Váhou a výškou je vždy tabulkově jako starší děti. Vždy je napřed, tam problém není a nikdy nebyl. Zuby – chybí jí poslední stoličky, momentálně nerostou.

Mám zrušit noční kojení (1-2x za noc), denní nebo celkově přestat kojit?

Už jsem zoufalá z naší situace.

Jak mám pokračovat?

Děkuji

Dobrý den,

přiznám se, že nevím, v čem je problém. Máte zdravé, prospívající dítě s plnou pusou zubů. Evidentně jí nic nechybí a je spokojená. Jídla má dostatek, nabízíte patrně zdravou pestrou stravu a dítě si bere, kolik chce. Jediné, v čem je problém jsou (omlouvám se za ten výraz) kecy z okolí. To je bohužel fakt, kterému musíme jako maminky čelit často. Jakoby měl každý patent na naše mateřství, ale opak je pravdou - Vy jste máma, Vy a Vaše dítě jste dvojka, která spolu skvěle funguje a znáte se nejlépe na světě. Ano, i Vy můžete mít občas pocit, že máte doma nejedlíka (a asi je to pravda), ale z toho, jak roste je jasné, že má všeho dostatek. Nechte to na ní.

Ve chvíli, kdyby byla baculatá a jedla hodně, uslyšíte z okolí o dětské obezitě a že se nevdá a bla bla bla....

Co je důležité u nejedlíků - žádné rychlé cukry, žádné sladké nápoje, žádné fast foody, žádné křupky a rychlosváčinky mezi jídly. Zkrátka 3x-5x denně zdravé a pestré jídlo. Z jídla udělejte rituál, ne opruz. Připravujte ho spolu, nechte dceru pomáhat s nákupem, dělat snadné věci v kuchyni, nandavat jídlo, chystat příbor apod. Udělejte z jídla stolování. Užíváme si ho, ochutnáváme navzájem jedna od druhé a povídáme si, jaké to je. Nechte ji chvíli hladovět, když bude mít hlad. Není třeba hned něco shánět, pokud není doba jídla. Má v 11 hlad? Počkej do oběda. Za hodinu nikdo hlady neumřel a jak se říká, hlad je nejlepší kuchař.

Ještě jednou gratuluji, držím palce a připomínám, že do Vašeho mateřství je každému z okolí houby. 🙂

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová