Může přestávka v kojení opozdit menstruaci?

Zodpovězené
22. črc 2019

Přeji krásný den 🙂

Měla bych dotaz, včera to byly 2 týdny, co je dcera (2 a půl roku) na návštěvě u tetiček.

Dcerku stále kojím před spaním, občas i během dne, už to není takové dlouhé kojeni, ale mlíčko stále mám a hlavně já jsem šťastná, že malá to stále vyžaduje 🙂

Ale teď k mému dotazu, je možné, aby nekojení posunulo menstruaci?

MS mám pravidelně každý měsíc stejný den, ale teď nic, už mám 2 dny zpoždění.

Sex naposledy byl v květnu, a to jsem MS normálně měla, v květnu i červnu.

Mockrát děkuji za vaši odpověď a hezký zbytek dne 🙂

Dobrý den,

menstruační cyklus a kojení je zajímavá otázka.

Při kojení jede tělo svou cestou, hormonální procesy mohou být kojením ovlivněné, stejně tak cyklus. Kojení samo o sobě, jak se často doslechnete, není antikoncepcí, ale ovulace může být kojením ovlivněna, oslabena, skryta až pozastavena.

Nejčastějí vliv na menstruaci má naopak pauza v kojení, kdy při méně častém kojení menstruace přijde (někdy např při zavedení příkrmů, kdy miminko pije méně, nebo méně často a menstruace se dostaví (pokud do té doby žena nemenstruovala). O opačném případě - při delší pauze zpoždění - jsem prozatím neslyšela, proto Vás raději odkážu na gynekologa (samozřejmě není vyloučeno další těhotenství 🙂)

A ještě - je skvělé, že stále kojíte a jen tak dál.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová