Ukončení kojení ze zdravotních důvodů. Problémy se zuby, únava. Mám přestat kojit?

Zodpovězené
5. bře 2019

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, jestli má kojení tak velký vliv na můj stav zubů a vlastně i celkový zdravotní stav? Je mi 37, mám téměř rok a půl starého syna, kterého kojím 1x v noci z obou prsou. Už asi tři měsíce mi paní zubařka léčí zuby se záněty a říká mi, abych s kojením přestala, že mě to hodně vysává, že mi zůstává minimum vápníku, protože nejvíc ho jde do mléka.

Dále hodně bojuji s únavou, nevím, jestli z toho zánětu.

Když jsem zkoušela mléko odstříkat, protože syn měl jeden den hodně rýmu a nešlo mu dýchat nosíkem, tak jsem se docela zhrozila, protože jsem odsála dohromady 15 ml mléka.

Ještě bych chtěla dodat, že beru Mamavit vitamíny a snažím se o pestrou stravu, se spoustou zeleniny, ovoce a piju hodně mléka a jím hodně tvrdých sýrů.
S kojením přestat nechci, ale jak najít rovnováhu, abych měla dost mléka a moje zdraví se zlepšilo?

Děkuji 😉

Dobrý den.

Toto je velmi zajímavý a často diskutovaný dotaz.

Kojení je přirozený proces, který sám o sobě je výhodný pro matku i dítě. Těží z něj oba, a to především pozitiva jako je správný vývoj imunity, nižší rizika různých onemocnění a obezity jak u matky, tak u dítěte. Tudíž by tento proces - vztah neměl matku nijak oslabovat. Z Vašeho dotazu nevím, zda kojíte už jen 1x v noci nebo ještě i přes den, každopádně i kdybyste kojila i přes den, je mnoho maminek, které kojí častěji (třeba i několikrát za noc) a podobné potíže nemají.
Co se týče vápníku, pokud máte dostatečný příjem, odvápnění zubů s kojením statisticky také nesouvisí - jinými slovy není pravda, že by dlouhodobě kojící ženy měly větší potíže se zuby než nekojící. Množství odsátého mléka NIJAK NESOUVISÍ s množstvím mléka, které vypije Váš syn. Zvláště po 1,5 roce se mléko tvoří až během kojení a Vaše tělo velmi dobře pozná, zda saje syn anebo zda odsáváte. Děti to umí mnohem lépe, než odsávačky 🙂.

Vaše stávající potíže bych s kojením primárně nespojovala. Mám zkušenost i s psychosomatikou v souvislosti s kojením. Kojení a jeho pozitiva (i negativa) máme z velké části v hlavě. Zkuste se zamyslet, zda neřešíte nějaké další komplikace, vztahové potíže, někdy podobné problémy způsobují i vnitřní bloky, které si potřebujeme samy v sobě vyřešit. V této oblasti už Vás však musím odkázat na jiné odborníky. Z pohledu laktačního poradenství kojení 1,5 ročního dítěte není pro matku v žádném z výše uvedených ohledů rizikové.

Moc držím palce, abyste své potíže vyřešila.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová