Z důvodu preeklampsie nemohu kojit. Jak si doma zastavím laktaci?

Zodpovězené
15. kvě 2020

Dobrý den,

chtěla bych se poradit ohledně mého problému. 1.5.2020 jsem rodila císařským řezem předčasně z důvodu preeklampsie. Kvůli lékům nemohu kojit. Synka doma ještě nemám.

V nemocnici mi dali poslední den před propuštěním tabletku Meocriptin, po které mi bylo hrozně. Léčím se na srdíčko a nemohu je brát. Od té doby, co jsem doma, tak stále mám mléko. Pod pažemi se mi udělaly velké boule, které jsem tlačením odstříkala do úlevy, jak mi radil záchranář, avšak stále se mi prsa plní mlékem. Bývá mi na zvracení, mívám zvýšenou teplotu a tehdy mi stoupá i tlak.

Jak mám postupovat při zastavení laktace?

Jakmile dám studené a zavážu, tak hned mi otečou podpaží a udělá se mi špatně. Ještě před porodem se mi udělala velká bulka v levém prsu.

Děkuji

Dobrý den,

samotná preeklapsie není důvodem odstavení. Potřebovala bych více informací o medikaci, aby bylo možné navrhnout další postup. Obecně pro zastavení laktace se doporučuje odsávat do úlevy (ne víc) a chladit ledovými zábaly, obklady z tvarohu, nastrouhaná brambora, zelí, nebo např. slivovice. Pomáhá šalvějový či mátový čaj, můžete zkusit homeopatika Riccinus Communis 30 CH (spíše doporučuji poradit se s homeopatem). Pokud by nepomáhalo přirozené zastavení laktace, určitě konzultujte se svým gynekologem.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová