Diastáza po porodu. Mám to brát jako fakt, nebo se s tím ještě dá něco dělat?

Zodpovězené
27. únor 2024

Dobrý den,

jsem 2 roky po druhém porodu a zůstala mi diastáza cca na 1-2 prsty a to, přestože jsem prakticky hned po šestinedělí začala cvičit pod vedením poporodní fyzioterapeutky (cviky na dýchání do břicha, posilování šikmých břišních svalů atd). Fyzioterapeutka mi řekla, že lepší už to nebude, že tělo už není tak pružné, aby se to vrátilo zpět (je mi 35 let).

Mám to brát jako fakt, nebo se s tím ještě dá něco dělat?

Nejde mi o vizuální efekt (břicho mám ploché a navenek pevné), ale celkově cítím, že střed těla je slabý a z toho vychází další obtíže - zejména bolest, která vystřeluje do pravé kyčle a kolene.

Děkuji

Dobrý den,

děkuji Vám za otázku. Udělala jste výborně, že jste ihned po porodu vyhledala fyzioterapeutku a začala se cvičením, ale pokud Vám problémy přetrvávají, je velmi pravděpodobné, že jste ve fyzioterapii neřešili celé tělo, ale fyzioterapeutka se zaměřila pouze na oblast břicha. To u některých žen po porodu stačí, ale je daleko více maminek, které potřebují komplexní péči, při které se pracuje s celým tělem, počínaje chodidly, nastavením kyčlí, řeší se pohybové návyky a dysbalance v celé pohybové soustavě.
To, že se Vám diastáza stáhla, ještě neznamená funkční břicho, i když je na pohled ploché. Poteším Vás a dovolím si nesouhlasit s Vaší fyzioterapeutkou. Mám zkušenosti, že je to sice práce na delší dobu, musíte se zapojit i Vy pomocí změny některých pohybových návyků v běžném životě, začít správně posilovat hluboké břišní svaly dohromady s hlubokými svaly pánevního dna a půjde to!
Je potřeba vhodná fyzioterapie, která řeší příčinu diastázy a nefunkčního břicha a k tomu celé tělo komplexně.

Najděte si někoho více zkušeného ve Vašem okolí nebo ráda pomohu já v Praze.

S pozdravem,
Bc. Kristina Bertošová
fyzioterapeutka, osobní trenérka
e-mail: kristina.bertosova@gmail.com
www.bertosova.com