12. týden těhotenství a kratší dlouhé kosti u plodu na ultrazvuku. Co to znamená?

Zodpovězené
18. kvě 2022

Dobrý den, pane doktore,

jsem aktuálně ve 32tt a od 12tt lékař naměřil mému dítěti v bříšku o 14 dní kratší dlouhé kosti. Nyní, ve 32tt jsou kratší už o 4 týdny. Vše ostatní je zcela v pořádku a taktéž z odběru plodové vody nebylo nic zjištěno. Z posledního ultrazvuku jsme odcházeli se slovy doktora: "No uvidíte. Třeba to nic katastrofického nebude." Tak nevíme, na co se máme/nemáme připravit.

Máte s tímto prosím nějaké zkušenosti ze své praxe?

Děkuji Vám za názor a odpověď.

Dobrý den,

moc děkuji za Váš dotaz. Úplně jednoduše odpovědět nelze. Kratší dlouhé kosti můžou být dané konstitucí (růstový potenciál každého jedince je jiný), záleží na konstituci Vaší a partnera, záleží na dynamice růstu během celého těhotenství a na dalších faktorech během ultrazvukového vyšetření (tvar kostí, hrudníku, profil plodu, echogenita kostí a další).

Jednoznačně je velmi důležité, že jste absolvovala odběr plodové vody, který dokáže odhalit mnoho příčin a problémů a přinést velkou dávku uklidnění. V tuto chvíli je na místě sledovat další růst na ultrazvuku, zkontrolovat miminko po porodu a věřit, že vše bude v pořádku.

Držím palce!

Přeji Vám hezký den,

MUDr. Martin Hynek

gynekolog-porodník, klinický genetik
www.gynfem.cz
www.cfm.gynpor.cz