Chromozom 16. Mám se obávat?

Zodpovězené
15. bře 2022

Dobrý den,

byla jsem na vyšetření plodové vody. Všechny chromozomy byly v pořádku, ale našli u plodů chromozom 16.

Mám se obávat?

Děkuji

Dobrý den,

děkuji za Váš dotaz. Bohužel nejsem schopen Vám poradit. Z toho, co píšete, není jasné, o co přesně se jedná. Každý člověk má chromozom 16 ve dvou kopiích, takže se možná jedná o nález třech kopií chromozomu 16? Nebo mozaiky?

Každopádně by s Vámi měl nález probrat klinický genetik, který odběr plodové vody indikoval a vysvětlit Vám, co to přesně znamená a jaký bude další postup. Doporučil bych Vám vše zkonzultovat s ním.

Přeji Vám hezký den,

MUDr. Martin Hynek

gynekolog-porodník, klinický genetik
www.gynfem.cz
www.cfm.gynpor.cz