Dilatace ledvinových pánviček. Jaký je Váš názor, v mém případě, na podstoupení amniocentézy?

Zodpovězené
5. zář 2023

Dobrý den,

ve 21. tt mi byla u plodu zjištěna dilatace obou ledvinových pánviček. Jedna pánvička měří 5,6 mm a druhá 7,1 mm. Pan doktor, který UZ provádělm amniocentézu nedoporučil, z důvodu četnosti u mužských plodů, pouze kontrola za 4 týdny. Situace se ale změnila, kdy mi po pár dnech volal, že mi jeho kolega odběr plodové vody doporučuje. Genetika je i napříč odchylky pánviček negativní, riziko DS je 1:6000+.

Amniocentézy se bojím, mám za sebou 2 ZT do 12. tt a v tomto těhotenství jsem 2x mírně špinila.

Byla bych ráda za Váš názor. Jsem si vědoma, že konečné rozhodnutí je na mně, ale nepříjde mi správné podstupovat riziko, které se pojí s odběrem plodové vody, jelikož je několikanásobně vyšší než riziko DS.

Předem Vám velice děkuji za odpověď.

Srdečně zdravím.

Dobrý den,

děkuji za Váš dotaz. Dilatace ledvinných pánviček plodu je považována za slabý minor marker pro Downův syndrom. Záleží, co všechno dalšího je na ultrazvuku kontrolováno a hodnoceno. Je tedy individuální, jak dále postupovat, odběr plodové vody určitě nabídnout lze, jinak nelze 100% vyloučit chromozomální vady jako je Downův syndrom.
Na druhou stranu, pokud jste měla z prvotrimetrálního screningu riziko DS nízké (píšete 1/6000) a bylo provedeno podrobné zhodnocení morfologie plodu ve 20. týdnu včetně podrobné kontroly srdce a dalších minor markerů, je šance, že by dilatace byla jednou známkou DS velmi malá.

Finální rozhodnutí má být vždy na Vás, někdo chce maximální jistotu, jiný zase nechce podstupovat riziko invazivního výkonu.

Přeji Vám hezký den,

MUDr. Martin Hynek

gynekolog-porodník, klinický genetik
www.gynfem.cz
www.cfm.gynpor.cz