Negativní screening - odběr plodové vody. Jaký máte názor?

anetka_1
30. dub 2020

Ahoj, moc prosím o radu.
Byla jsem na prvotrimestrálním screeningu, který - bohužel - nedopadl zcela na jedničku. Celkový výsledek je sice NEGATIVNÍ, ale objevily se mi dva špatné markery, a to:
- zvýšené volné beta hCG: 242,5 IU/I ekvivalentní k 4,946 MoM
- šíjové projasnění 3,0 mm.
Z rizik mi jako jediné vyšlo riziko Downova syndromu 1:574 - což je nižší než riziko potratu při amniocentéze (to je 1:100 - 1:200).
Nutno podotknout, že celková viditelnost na UTZ byla velice špatná a miminko nechtělo spolupracovat.
Jsem objednaná na genetiku a lékařka říkala, že nejlepší řešení bude jít na odběr plodové vody. Toho se ale velice bojím. Jsem již po jednom potratu a představa další takovéhle zkušenosti, navíc v pokročilém stadiu těhotenství, mě neskutečně děsí :/
Nabízí se další možnost, a to jít na poměrně drahé testy, např., Prenascan, které ale nejsou tak obsáhlé jako amniocentéza (ale za to naprosto bezpečné)...
Jaký je Váš názor na řešení této situace? Neskutečně bych si vyčítala, kdyby se prokázalo, že je miminko v pořádku, ale vlivem odběru plodové vody došlo k potratu :/
Jen pro doplnění, bude mi 33 let a jedno děťátko již doma máme (zcela zdravé).
Děkuji moc,

Aneta

katkabella
30. dub 2020

Ahoj, určitě bych si nechala miminko zkouknout ještě jednou ultrazvukem, měla jsem podobne vysoké hodnoty volné bety hcg, ale UZ v pořádku i sijove projasneni, podstoupila jsem test Panorama za 16tis peněz nelituji vyšlo vše negativně a mám už zdravou půl roční holčičku. Přeji aby i u Vas bylo vše v pořádku. Já osobně se plodové vody neskutečně bála a nešla na ni

anetka_1
autor
30. dub 2020

@katkabella Děkuji moc za zprávu, jsem moc ráda, že Ti vše dobře dopadlo. Mohu se zeptat, kolik Ti je let? Na další UTZ - na jiné pracoviště - jsem již objednaná a jeho výsledky určitě do velké míry vezmu v potaz. O provedení testu Panorama také hodně uvažuji (ještě jsem přemýšlela nad Prenascanem, ale ten prý není tak dobrý). Mám za sebou těžký zánět srdce a plic, několikaměsíční pobytv nemocnici, nerada bych do sebe - do bříška - nechala píchat jehlu, která může zánět vyvolat... Mám z toho hrozný strach a raději dám peníze na bezpečný test, než riskovat, že miminko umře. Viz diskuze např. tady https://www.emimino.cz/diskuse/samovolny-potrat...

jjasmina
30. dub 2020

Já to měla takhle,před nedávnem jsem porodila, ale měla jsem vše v pořádku, pak jsem to ani nijak nezkoumala. Ale pokud dr říkala, že nějaká pravděpodobnost postižení tam je, zaplatila bych si nějaký test, určitě bych to chtěla vědět předem. Mě je 35. Přeji at je vše v pořádku. Kamarádka měla dokonce pozitivní screening a díte bylo v pořádku 🙂

jjasmina
30. dub 2020
katkabella
30. dub 2020

@anetka_1 28 let ale už tak mě brali jako starou rodičku. Jestli máte až taková rizika tak by si doktori měli zaklepat na čelo. Určitě bych šla do krevního testu, držím moc moc palečky

inka02
30. dub 2020

Určitě bych při takto nízkém riziku rovnou na plodovku nešla. První krok by byly krevní testy a pokud by byly pozitivní, až potom bych volila odběr plodové vody. Já měla riziko 1:270 a následné krevní testy byly naštěstí negativní. Naše genetika ale nabízí i tzv. NIPT test, který hradí pojišťovna. Testuje se při něm hlavně na Edwards, Patau a Down syndrom. Není zkrátka tak obsáhlý jako ten placený, co se posílá do Hongkongu.

anetka_1
autor
1. kvě 2020

@jjasmina Děkuji, a moc gratuluji k děťátku. Prosím, jak moc špatný screening Vaše kamarádka měla? Co konkrétně jí tam vyšlo špatně? A šla pak na odběr plodové vody, či na testy? Děkuji.

janylu
1. kvě 2020

Ahoj, měla jsem riziko na DS 1:400. Plodovku jsem zamítla rovnou, právě kvůli vysoké pravděpodobnosti potratu. Nakonec jsem se rozhodla pro krevní testy, protože mi bylo jasné, že bych se celé těhotenství trápila jestli je vše ok. Bylo mi 37. Ráda bych ti napsala nestresuj se a užívej těhotenství, ale sama moc dobře vím, že to není jednoduché.

haaaluska
1. kvě 2020

@anetka_1 mne tiež vychadzal down ale NT 1.5 mm.zobrali mi ten den krv na trisomy test za 9600 +300 kc pohlaví, do týždna boli výsledky a miminko je zdrave

jjasmina
1. kvě 2020

@anetka_1 nevim , jak moc špatně jí to vyšlo, ale podstoupila test a miminko bylo v pořádku

anetka_1
autor
1. kvě 2020

@janylu Děkuji, mohu se zeptat na podrobnosti ohledně toho krevního testu? Víš prosím, o jaký se jednalo? Kolik jsi za něj platila? Za jak dlouho přišly výsledky? Snad vše dobře dopadne...

biton
2. kvě 2020

Mohu se zeptat jakou hodnotu Papp jsi měla? Přijde mi, že riziko není tak vysoké, aby bylo nutné udělat odběr plodovky.

janylu
2. kvě 2020

@anetka_1 jednalo se o test Prenascan a platila jsem 12500,-. Za jak dlouho přišly výsledky si už nepamatuji, ale vím, že to bylo o pár dní dříve, než slibovali. Přeju hodně štěstí....

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru