Hodnoty po prvotrimestrálním skriningu. Prosím, co si o tom myslíte?

Zodpovězené
26. říj 2020

Dobrý den,

byl byste tak hodný a podíval se mi na výsledky, hodně se bojím ......

Mám 29 let a jsem po PTS.
NT: dr. měřila vícekrát, naměřila 1,7 mm a 2,33 mm, ale do těhotenské průkazky napsala 2,33 mm.
CRL: 6,45 cm
Nosová kost přítomna.
Byla jsem v 12.tt + 5.
Co jsem jedním okem viděla do papírů z výsledků krve byly 2 poměry.
1: 1450
Skrining negativní, ale nevím, co znamenají. Paní dr. řekla, že mám minimální riziko a výsledky jsou fajn.

ALE strašně mě znepokojuje to 2,3 mm .... Někde je norma 2,5, někde 3 mm ...

Jsme po ivf ICSI + MACS, doktorka mě proto chce poslat na trisomie test ...... Přestože podle ní jsou výsledky dobré .......

Moc pěkně děkuji.

Dobrý den,

děkuji za Váš dotaz. NT se obvykle měří vícekrát a bere si pro kalkulaci vždy nejvyšší naměřená hodnota. O normě úplně jednoduše hovořit nelze, hodnota je závislá na stáří těhotenství a naměřená hodnota je použita pro kalkulaci rizik základních chromozomálních vad. Nicméně, pro stáří 12+5 je hodnota 2,3 mm v mezích obvyklých hodnot.

Rizika 1 ku tisícům jsou rizika nízká, ale měla byste z ordinace odcházet s tím, že alespoň trochu chápete, co ta čísla znamenají. Pokud tomu tak není, znovu to s Vaší paní doktorkou proberte a nechte si vše vysvětlit.

Ohledně NIPT testu, to je samozřejmě metodou volby, je to nejcitlivější dostupný screeningový test a v případě negativity dokáže rizika pro chromozomální vady razantně snížit. Šance zachytit Downův syndrom se tímto testem dostane až na 99 % a je tedy vhodný pro všechny, kteří chtějí ještě ještě více informací nad rámec prvotrimestrálního screeningu.

Přeji Vám hezký den,

MUDr. Martin Hynek

gynekolog-porodník, klinický genetik
www.gynfem.cz
www.cfm.gynpor.cz