Kardiomyopatie. Je možné, že se na screeningových vyšetřeních nezjistí?

Zodpovězené
8. led 2020

Dobrý den,

je možné, že se na screeningu ve 12. tt ani ve 21. tt nezjistí dilatační kardiomyopatie?

U dcery zjistili dilatační kardiomyopatii v 8 měsících, může to mít od narození? Nebo spíš jako získané onemocnění?

Zánět se v srdci neprokázal.

Jaké další příčiny tohoto onemocnění u tak malých děti může být?

Děkuji za odpověď a hezký den.

Dobrý den,

děkuji za Váš dotaz a omlouvám se za opožděnou reakci. Doporučuji Vám Vaše otázky určitě probrat s dětským kardiologem, protože se jedná už o velmi specializovanou problematiku patřící do jeho oboru.

Kardiomyopathie patří mezi velmi vzácná onemocnění. Některé prenatálně zjištěné formy mohou ještě v těhotenství vymizet a naopak hodně forem zjištěných postnatálně se vyvíjí až po porodu. Srdeční vady a onemocnění mají svůj vývoj, proto nemusí být detekovatelné během screeningových vyšetření.
Prenatální dilatační kardiomyopathie mívají celou řadu příčin, např. infekce, anemie, mateřské autoprotilátky nebo i genetická příčina. Často se bohužel ale příčinu odhalit nepodaří. Ohledně možných příčin u malých dětí Vás musím odkázat na dětského kardiologa.

Přeji Vám hezký den,

MUDr. Martin Hynek

gynekolog-porodník, klinický genetik
www.gynfem.cz
www.cfm.gynpor.cz