Špatný výsledek screeningového UTZ, máte zkušenost?

diankaary
6. pro 2013

Včera jsem byla na screeningu vývojových vad v 1.trimestru. Bylo mi řečeno, že mé miminko má neobvyklý tvar hlavičky a že to vypadá na vývojovou vadu.
Prý se spojí ještě výsledek z krve a poté se uvidí jaký bude další krok. Jsem z toho vyplašená a zoufalá, v rodině jsme žádnou vývojovou vadu neměli a to ani u přítele.
Stalo se někomu, že to byl omyl a nakonec se přišlo na to, že je to v pořádku ? Budu vděčná za každou odpověď a to kladnou i zápornou....děkuji ☹

marrei
6. pro 2013

Kamarádka na tom byla podobně, na screeningu jí vyšlo velké riziko Downa, nebyla vidět nosní kůstka, navíc nějaká vada u srdíčka - dučej, krevní testy také špatné..... Prolítala plno vyšetření včetně amnio a za pár týdnů čeká zdravého chlapečka 😉 Tak hlavu vzhůru!

editah222
6. pro 2013

Taky mi u syna vyšla špatné výsledky na downův syndrom, šla jsem na odběr plodové vody a naštěstí bylo vše v pořádku. Mám zdravé a krásné dítě. Přeji, aby to u vás bylo stejně.

liss_durman
6. pro 2013

Určitě neodmítej amniocentézu. Není to tak hrozné a budeš vědět přesně na čem jsi. Mně u malé taky strašili s Downem, ale bylo to snad jen na základě krevních testů. Jen vůbec nevím, co to bylo za testy, tehdy jsem to vůbec neřešila. Na plodovce mě nejdřív vyšetřili velkým utz a už v tu chvíli mi dr řekla, že je to blbost. Plodovka to samozřejmě vyvrátila definitivně. Hodně prostě záleží taky na kvalitě toho utz. A nevím, jestli zrovna tvar hlavičky je úplně tak směrodatná věc, možná spíš ta nosní kůstka je důležitá... Držím palce, je velmi pravděpodobné, že jde jen o planý poplach, tak se snaž moc nestresovat. Ale já vím, lehko se to řekne...

sonka.77
6. pro 2013

Je tu k tomuto tématu už diskuse

https://www.modrykonik.cz/forum/o-tehotenstvi/nt-hodnoty-rozumite-jim/

U nás byly blbé krevní testy, UTZ byl v pořádku, narodila se nám zdravá holčička.

akashka
6. pro 2013

Já tu na koníku viděla několik případů kdy takhle na screenignu maminku vystresovali a pak se ukázalo, že zbytečně. Uvidíš co ti řeknou z krve a pokud by tě hnali na amnio, zkus zvážit Prenascan.. Je to sice dražší záležitost, ale narozdíl od amnia je neinvazivní, dělá se jen odběr krve.. Já bych určitě volila tuto varinatu a třeba si odpustila dražší výbavičku radši.. přece jen u amnia je vždy riziko, i když hodně malé, ale je tam.. ale třeba to ani nebudeš muset řešit a krev bude v pohodě 😉 ještě jsem neslyšela, že by jen z tvaru hlavičky, dělali takové závěry.. drž se

lolelole
6. pro 2013

Nám taky vyšel špatný skrínig - UTZ byl ok - špatné byli krevní testy. V 36tt nás strašili, že malá má růstovou retardaci hlavičky o 6 týdnu v poměru k tělu a ještě nějaký divný protáhlý tvar lebky...no a narodila se krásna zdravá holčička 😉 neboj dobře to dopadne. Ale plně chápu jak ti je. Hlavu vzhůru !

datela
6. pro 2013

Přímo v blízkém okolí vyšly výsledky screeningu 1:9,1:11 a 1:16 a už mají v postýlce krásnou zdravou holčičku 🙂Rozhodně bych flintu do žita neházela.Držím pěstičky!

tehulka12
7. pro 2013

Mně teda vyšly blbě jen tripl testy,ale ty vychází špatně kde komu. Asi bych se ještě nechala poslat k nějakému odborníkovi na ultrazvuky a pak bych se teprve úplně kácela.Jinak přeju,ať to dopadne dobře, pevné nervy a hodně sil.

nerreidda
7. pro 2013

u nás taky NT 2,8 a krev pozitivní na Dawna...šla jsem na odběr choriových klků ( CVS) a je to zdravý kluk 🙂 Tak ať i u tebe je to jen poplašná zpráva 🙂

berunkab
24. led 2014

@diankaary omlouvám se, můžu ti napsat do IP? mám stejný problém ☹

femgold
26. bře 2014

Hlavně se obrať na svoji intuici, komunikuj s miminkem a pokud budeš cítit, že je všechno v pořádku, vykašli se na jejich nesmyslné statistiky a hlášky během vyšetření. Neobvyklý tvar hlavičky, větší hlavička, menší hlavička, špatně viditelný pupečník, špatná pozice dítěte...bla bla U dvou dětí jsem si toho vyslechla víc než dost a jako skoro 40letá matka jsem si ze strany lékařů zažila téměř šikanu. V obou případech mi vycházely testy hodně špatně, měla jsem riziko vrozených vad 1:25 a 1:10. V obou případech mě nutili na odběr plodovky, což jsem důrazně odmítla, v obou případech mě strašili, že pokud chci vychovávat postižené dítě, ať si uvědomím, co to je za hrůzu apod. a že o tom nemám právo rozhodovat sama, ale poradit se ještě s manželem. A když se děti narodily naprosto zdravé, poslala jsem na genetiku zprávu o novorozenci, a když jsem pátrala, co se se zprávou stalo... paní genetička ji strčila jen do mé karty, výsledky nikam neposlala!. Pokud se tedy data pro výpočet rizika neaktualizují, pak je tahle statistika pouze na dvě věci a jediné k čemu slouží, aby doktoři měli práci a dostali za vás zaplaceno. Prostě hnusnej byznys. 😉

mldk
26. bře 2014

Já bych nepaušalizovala vše na hnusný byznys... Věřím, že jako v každé profesi je mnoho lékařů, kteří ví, znají a umí... Já sama jsem si prošla peklem a musím říct, že nebýt profesionality a umu lékařů, bylo by daleko hůř. Diankaary, věřím, že u Tebe bude vše naprosto v pořádku. 😉 Drž se.

ann_87
26. bře 2014

Počkej na výsledky krve a poté bych se obrátila třeba na nějaké specializované pracoviště, jiného doktora a nechala si udělat další utz. Držím pěsti, ať je to v pořádku!!!

dezyre
26. bře 2014

U prvního syna nám sice ve 13tt vyšlo vše dobře, ale ve 20tt na ultrazvuku se doktorům nelíbilo, že má v hlavičce nějaké hodně rozšířené komory (už si to nepamatuju přesně, ale něco v hlavičce přeměřovaly, takové dutinky a jednu měl větší než by měla být a taky byla o dost větší než druhá. Naštěstí nás doktorka moc neplašila, s tím, že za 2 týdny uděláme kontrolní ultrazvuk, že se to někdy srovná. A opravdu se to srovnalo.

verusky
26. bře 2014

Ja mam cerstve za sebou spatne výsledky tripple testu (riziko Downa 1.60) a byla jsem odeslana na genetiku do Brna. První dva dny jsem byla hodne spatna, nevedela jsem taky, jestli unese novy vztah, kdyby něco nebylo v poradku. Takze jsem videla cerne, nicmene pritel se zachoval uzasne a vedela, jsem, ze zvladneme vse. V patek jsem byla v Brne. Pritel byl totalne nastvany na systém. Ja jsem celkem naivni, verim lekari. Pritel vnima hloubeji nez ja a řekl, ze geneticka se s nami nebavila do te doby, nez jsem podepsala papir. Ze je to sileny byznys (nechtěla jsem na amniocentezu, tak mi ani neudelali ultrazvuk a jen me preodbjednali na pondělí, kdy se berou krevni testy Prenascan (za 14 000Kc, zvolila jsem tuto metodu nez narusovat plodove obaly s rizikem potratu)). To se ještě rozciloval, ze ty krevni testy vyjdou spatne a stejne budu muset na amniocentezu (overeni postizeni), ze je to nehorazne. Za dva dny se uklidnil a v pondělí jsme jeli. Doktorka, která dělala ultrazvuk nerekla nic, nic k tomu, jak miminko vypada a pak jsme vedle zaplatili a vzali mi krev. Uz jsme nic nekomentovali, chovani prijemne od všech (podle me i od te geneticky), ale opravdu jsou v tom peníze... Vystrasit matku, aby nedůvěřovala svému telu a svému miminku a ZE STRACHU podstupovala amniocentezu. Ja budu mit výsledky nejdriv za 14dni, ale jsem klidna, protože kdyby něco na utz nebylo v poradku, doktorka něco rekne. Nerekla nic a verim. Tak pro všechny vystrasene maminky, nahradte strach virou, virou ve sve telo a dokonalost přírody (kdyby to dokonale nebylo, asi to něco říká, ale nad timto premyslet, az je to aktualni a ne ted, když nevime nic, jen je nejake riziko).
Jinak mam lekare rada, vazim si jejich práce, ctim ji, chápu lidsky faktor (u druhého porodu doslo ke zlomeni pazni kosti dcery a nesoudila jsem se, i když prubeh porodu byl sileny, porodnik se se mnou nebavil, byl dulezity a ja jen pacientka, tak by i zaslouzil trochu rozcerit vody. Ale nikdo nic nedela schvalne...).

zuza01
26. bře 2014

Vyšly mě špatně tripply, 1:2 na rozštěpy. Nepotvrdilo se. Takže je to hrozné, ale čekat. Mimčo povyroste a všechno bude líp vidět. Já jsem na jednu stranu ráda, že v téhle době přijdou na spoustu věcí, ale na druhou stranu je to často naprosto zbytečný stres...