NT+ hodnoty, rozumíte jim?

terezakub
8. kvě 2013

Ahoj maminky, ráda bych se zeptala zda někdo rozumíte hodnotám z vyšetření NT+, které se provádí mezi 11.-13. týden. Test mi vyšel negativní, ale konkrétněji mi hodnoty nikdo nevysvětlil. Máte s tím nějakou zkušenost a uměly by jste mi to nějak polopaticky vysvětlit? 🙂 Předem moc díky Terka

arrowka
Autor odpověď smazal
Zobraz
lindule1977
9. kvě 2013

@arrowka naprosto souhlasím, podstatou je negativní výsledek a ničím dalším nemá cenu těhotenství zatěžovat 🙂

zaziinka
17. črc 2014

Super napsané, jen dodám, že se nám přesně před týnem narodil naprosto zdravý a krásný chlapeček, opravdu zbytečné nervy z jednotlivých hodnot......

saraha1
25. srp 2014

@arrowka
@lindule1977
@zaziinka a devcata, muzete mi rict, pokud vite, jak hodne ovlivnuje vysledek vaha matky? Docela se toho bojim, i kdyz i silnejsi zensky nez jsem ja maji miminka, rikam si, aby jen ta vaha treba pak to riziko nejak nezvysila hodne.

arrowka
Autor odpověď smazal
Zobraz
saraha1
25. srp 2014

@arrowka moc dekuju za informaci. Nedesim se, verim v dobre zpravy, jen jsem o tech faktorech premyslela a trochu se me zmocnila obava. 🙂.

martula02
25. srp 2014

@arrowka mohla bych se zeptat co znamena hCG? Mela jsem 3,94. Pry je normalni do dvou. Doktor mi k tomu nechtel nic rict, jen ze me bude hlidat. Dneska mam uz zdraveho chlapecka, ale i tak me to zajima. Dekuji 🙂

arrowka
Autor odpověď smazal
Zobraz
mardusenka30
27. srp 2014

ahoj holky.
nechci otravovat, ale mám výsledek NT testu a moc mu nerozumím, verdikt lékařky v telefonu byl test je negativní. Mám ho předat mé gynekoložce a pokud bude v pořádku až skoro v 17 týdnu těhu, tak abych něco nezameškala...
je mi 32 let, na vyš jsem byla dle uz 11+5
PAPP -A 1,32
free beta HCG 28,42
NT rozměr 1,3
riziko M.Down 1 : 9300
riziko dle věku 1 : 630
pro časné těh. nehodnoceno riziko NTD

Za vysvětlení moc děkuji🙂

blondynka400
27. srp 2014

@mardusenka30 máš správně napsanou tu hodnotu FB HCG? Nebo co tam máš za jednotky?
Ostatné je úplně ok 😉

mardusenka30
27. srp 2014

@blondynka400
je tam 28,42 iu/L

blondynka400
27. srp 2014

@mardusenka30 jo takto, ono se to standartně udává v Mom, což je přepočtené dle věku, váhy a atd. A to je tedy "přesnější". Ale i tato hodnota je ok. Nemusíš mít strach 🙂

mardusenka30
27. srp 2014

@blondynka400 moc děkuji...takže tripl test nebude potřeba...

blondynka400
27. srp 2014

@mardusenka30 no já bych osobně na něj šla, aby se z toho udělal integrovaný test. Dohromady je to pak to nejpřesnější, co může být... NT řeší jenom část věcí, třeba ne rozšťěpové vady, které naopak řeší triply. Jen musíš mít přesně stanové stáří plodu a dělat je včas, ideální je konec 15tt.

mardusenka30
27. srp 2014

@blondynka400 no to proto nechápu, proč jdu k dr až skoro v 17 týdnu, tím předpokládám, že už ho dělat nebude...taky jsem sama na vážkách...

kalipso
27. srp 2014

@mardusenka30 na triply bych už při tvém výsledku nešla. S dcerkou mi vyšlo NT 1:3300, doktorka mě ukecala na triply a pak mi to vyšlo špatně a byl to jen zbytečný stres navíc, amniocentézu jsem stejně odmítla, takže kdybych na ně nešla, měla bych klid. Tentokrát mi NT vyšlo 1:4000, takže na triply mě nedostanou ani heverem. 😉 Navíc rozštěp je vidět na ultrazvuku, takže stačí počkat na ultrazvuk v 20tt (nebo dřív, pokud ti dělá gyndař) a budeš i vědět co rozštěpy.

blondynka400
27. srp 2014

@mardusenka30 v 17tt je to už o ničem, to jsou pak výsledky dost často falešně pozitivní. A proto ten test má tak blbou pověst, protože se u nás dělá blbě 😒 Dle uvedeného věku na triply taky nejsi stará.... (u starších žen opět často vychází falešně pozitivní) Řada rozštěpů je na klasickém velkém UTZ dobře přehlednutelná @kalipso. Když tato hodnota vyjde v triplech/integrovaném testu špatně, jdeš na speciální konsiliární UTZ. Navíc integrovaný test je něco jiného než triply, to se dávají hodnoty obou testů dohromady. Nevím co by se muselo při triplech stát, aby při hodnotě NT 1:40000 byl celkově pozitivní....

mardusenka30
27. srp 2014

@blondynka400 jenže to si přece musí hlídat gynekolog a asi bych také na plodovku jít měla strach, u NT testu mi dr vysvětloval, že dopadne - li negativně, tripl není třeba, čekám první dítě takže nevím co je a co není dobře, ale od kamarádek apod. mám zkušenost, že tripl test je akorát vyděsil. ve 20 týdnu jdu do bohunic na velký uz a důvěřuji jim tam...tak uvidím co bude...stres je pro oba podle mě to nejhorší...

blondynka400
27. srp 2014

@mardusenka30 na tohle existují teď dva pohledy. Zastánci pouze NT testů a pak zastánci kombinovaného testu. Ono tohle je spíš záležitost genetika, než gynekologa....
To není o prvním nebo desátém dítěti, moje ségra má třeba 4 děti a na NT nikdy nebyla, jenom na triplech a mohla jsem jí vysvětlovat co jsem chtěla 😀
A ten velký UTZ, je dobře že věříš, ale ono když tam hrozí nějaká vada, je potřeba fakt zkušené oči (obvykle víc doktorů) a na lepších strojích, než jsou běžně k dispozici... Přehlídlých rozštěpů z provtřídních pracovišť už bylo ☹ Tím tě tedy nechci strašit, to ani náhodou.
Konečné rozhodnutí je stejně na tobě, rozhodně bych nenechávala vše na gynekologovi 😉

arrowka
Autor odpověď smazal
Zobraz
mardusenka30
27. srp 2014

@blondynka400 no, ale i když by rozštěp byl, krom samozřejmě páteře, tak si dítě nechám, je tam pouze delší doba na to se s tím lépe smířit, než hned po porodu, pracovala jsem s dětmi, které šli čerstvě na operace rozštěpu a dneska umí plastik zázraky, vím samozřejmě, že nejde jen o rozštěp, ale neměla bych na to, dát dítě kvůli němu pryč...takže asi tak. Ale rozhodně děkuji za tvůj názor.

kalipso
27. srp 2014

@blondynka400 triply mi z 1:3300 udělali po integraci 1:200, takže to bylo pozitivní na Downa a jen jsem musela oběhat kolečko genetik - ultrazvuk a všichni pak na mě tlačili ať jdu na amnio. Teď mi na NTčku mi řekli, že žádný rozštěp tam viditelný není, samozřejmně se to bude znovu kontrolovat při dalších ultrazvucích, ale nic extra vážného tam není. A nehodlám se zase zbytečně stresovat kvůli triplům, zvlášť, když mi NT vyšlo lépe jak minule. Ale to je věc pohledu a jak kdo vnímá "menší zlo". Pro mě je větší stres, že mi špatně vyjdou zase triply než to, že riskuju nerozpoznanou vadu bez triplů. 😉

blondynka400
27. srp 2014

@kalipso jenže to je právě docela chyba. 1:200 není klasiká pozitivita, to je jenom zvýšené riziko. A bylo potřeba rozklíčovat jednotlivé hodoty, než celkový poměr. Opět to, co se u nás skoro nedělá. Prostě pozitivní a nazdar 🙄 Osobně bych při těchto hodnotách a výsledků na amnio taky nešla. A souhlas, že po podobných problémech bych u druhého těhu na triply už nešla (ono když to jednou vyšlo blbě -je tedy otázka kdy a jak přesně byly udělané- rádi vychází znovu blbě)
Na NT sreeningu ani žádné rozštěpy být vidět nemůžou, to je podobné věštění jako když ti někdo v tomto týdnu řekne pohlaví 😀
@mardusenka30 tak jestli máš v tomto jasno, asi bych to nekomplikovala a nechala to tak jak to je 😉 Přeji hodně štěstí 🙂
@arrowka ano, je to bráno jako standart, bohužel 😝 Proto to taky podle toho vypadá...

kalipso
28. srp 2014

@blondynka400 tak nevím, byla jsem v Prenatalu v Brně a i na jejich stránkách mají uvedeno, že pohlaví většinou říkají už od 13tt a doktorka nám ho řekla a byla si tím jistá (a vím, že holčičí a klučičí "nádobíčko" v tomto týdnu vypadá velmi podobně, nicméně je tam jiný úhel vůči páteři) a věřím, že doktoři, kteří celý den nedělají nic jiného než koukají na ultrazvuk a diagnostikují kde co už v tom mají celkem jasno. 😉 Ale splést se můžou, to je jasné. Proto jí věřím i co se týče těch rozštěpů, kontrolovala to a říkála že pusinka je celistvá, páteř také a až pěkně dolů a myslím, že mluvila ještě o něčem dalším, ale to už nevím co bylo. Nicméně záleží hodně právě na lékaři, zda je dostatečně zkušený (+ na kvalitě vybavení), v Prenatalu věřím, že zkušení jsou maximálně, u běžného gynekologa bych tomu opravdu moc nevěřila 😉

elana
28. srp 2014

@blondynka400 můžeš nějak podložit to tvrzení, že čím déle se triply dělají, tím vyšší FP mají? To jsem opravdu nikdy neslyšela. Je pravda, že tabulky jsou nastavené od 14+0, tudíž kompletní integrovaný skríning může být hotový už 14+1, což je naprosto super, ale jestliže se na triply pacientka z nějakého důvodu dostaví "až" 15+6, tak se to prostě zintegruje podle dostupné tabulky k tomu dni, výsledek má 16+0 a hotovo.

ad pohlaví ve 13.tt: no samozřejmě že to jde, chce to velikou erudici lékaře a dobrý přístroj, ale není to žádné věštění z křišťálové koule, ti dobří mívají v časné predikci kolem 80% úspěšnost, což teda je vysoko nad pravděpodobností hozené mince.

blondynka400
28. srp 2014

@elana neřekla že jsem, že čím později,tedy že je tam přímá úměra. Ale že je tam vyšší riziko. Stačí se kouknut do statistik 😉 Nebo se mkrnout i jak to dělají v zahraničí.... Nám to říkali už na vysoké 😀
Navíc sama na sobě jsem si vyzkoušela, jak se výsledky různí dle doby odběru. U prvního těhu právě triply a druhého NT. Přepočty jsou fajn věc, ale nefungují ideálně.
A jinak myslela jsem o ukončeného 15tt, tedy ideálně od 15+0 do 15+6. V Čr není výjimka, že se tento test provádí klidně i v probíhajícím 18tt.
Ad to pohlaví, asi znám tedy samé špatné doktory, protože ano, v ideálním případě to jde, ale kolik jich je.... I tak by řekli že si to pouze myslí, že to může být toto.
@kalipso to je dobře, že jim věříš. Já ale ne, protože do toho vidím maličko víc, tedy kdysi. Ale nemyslím si, že by se tyhle věci tolik změnily a známých mám v tomto oboru pořád dost. A tím bych to ukončila, protože je to zbytečná diskuze. 🙂

elana
28. srp 2014

@blondynka400 nojo, ale předpokládám že vysokou jsi dělala v době, kdy se o nějakým integrovaným skríningu ještě nic netušilo, v ČR určitě ne, u nás se provádí nějak od r. 2008 nebo tak nějak plus mínus autobus. Vždyť jde právě o to, že triply samy o sobě jsou nepřesné a často FP (a je fuk kdy se berou), ale když se zintegrují s výsledkem prvotrimestrální krve (a ideálně navíc ultrazvuku k tomu), tak se jejich FP prudce sníží a celý test je ovšem mnohem přesnější (tj. vyšší záchytnost při nižší FP) než samotný prvotrimestrál a to o skoro 10%.

co se pohlaví týče, tak proč pořád opakovat to klišé, že koncem I. trimestru se to poznat nedá a je to věštění atd.? Proč prostě nepřipustit, že se kvalita přístrojů i erudice zvyšuje, stejně jako před nevím 30 lety umíralo 80% dětí narozených kolem 27.tt a tehdy bylo naprosto přípustné toto číslo psát a opakovat, tak dnes už to prostě neplatí. Tady je to totéž, časy se mění 🙂 Je fuk, že ještě není plně vyvinutý zevní genitál, od určitého CRL lze podle směru pohlavního hrbolku (resp. úhlu který svírá) velmi přesně pohlaví predikovat. Vůbec mi nevadí, když doktor přizná, že to nepozná nebo že to nechce říkat...ale nevím proč pořád dokola se mám všude dočítat, že na NT skríningu je to furt ještě padesát na padesát. To prostě není-dnes už ne.

blondynka400
28. srp 2014

@elana s tím prvním odstavcem já naprosto souhlasím, krom toho, že je jedno, kdy se triply berou. Nemyslím si, že bych napsala něco, co je v rozporu s tímto tvrzením 😉
Ten druhý odstavec, ano kvalita přístrojů se zvyšuje, o té erudici už by se dalo značně polemizovat... Já nepsala, že je to 50 na 50, ale že to připomíná věštění. Protože těch případů, kdy je to fakt dobře vidět a doktor si je "skoro jistý" prostě moc není. A spoustu soukromých klinik funguje na tom, že doktor prostě něco plácne ať vidí co vidí. A to zase osobně vadí mně 😉

elana
28. srp 2014

@blondynka400 já furt asi nerozumím teda tomu, co chceš říct tím, že je blbě, když se triply berou (a následně ale integrujou, bez toho to vážně nemá smysl a je to spíš kontraproduktivní) třeba v běžícím 15.-16.tt. Jako určitě je super, když je znám výsledek 14+1, o tom žádná, ale fakt jsem se ještě nesetkala s podezřením, že test, který vyšel dobře ženě v tomto tt by už vyšel FP kdyby tatáž žena šla na triply o dva týdny dýl.

poloha plodu při měření NT a identifikaci NB je ta, která je potřebná k zhnodnocení úhlu pohlavního hrbolku. Takže pokud doktor zvládne první dvě věci, může dát i tu třetí-chce-li se mu, považuje-li to za důležité...mě se nezdá, že by něco plácali, spíš mi přijde, že když si nejsou "jistí" (kde je jistota ještě ve 20.tt, žejo, takových už bylo, co se pak narodilo něco jinýho, než celý těhotenství předpovídaly ultrazvuky, ale obecně víš jak to myslím), tak radši neřeknou nic, aby si nezadali 🙂 , to je přirozená reakce člověka, chránit sebe i kdyby jen před nicotným pousmáním pacientky, které špatně odhadl pohlaví plodu ve 13.tt. Zajímavá studie např. tady, je tam hezky ta poloha miminka vidět, i ty úhly atd. http://www.lubusky.com/clanky/69.pdf . Sama uvidíš, že to rozhodně žádnou věštbu nepřipomíná, má to svá přesná pravidla.

ebsian
28. srp 2014

Někdo se tu ptal na ovlivnění váhou..No neřekla bych, vážila jsem 83kg v tu dobu nt screeningu na výšku 173cm a výsledky z krve byly špatné. Kdežto utz ukázkový. Celkově mi to vyšlo 1: 780...a znovu si mě zvali na doplňkový utz v 17+0tt 😉 Ta váha zrovna nebyla tragická. Leda by si tělo pamatovalo, že těsně před těhotenstvím jsem zhubla 40kg během 7 měsíců 🙂 Tak nevím..Hrozně mě to trápilo, proč z krve výsledky vyšly blbě..Když utz byl ukázkový. No mám zdravou holčičku 😉

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru