Momo dvojčátka. Je možné udělat redukci a zvýšit tak šanci na donošení aspoň jednoho miminka?

Zodpovězené
17. únor 2024

Dobrý den,

jsem v 8. tt a čekám momo dvojčátka bez přepážky.

Chtěla bych se moc zeptat, vzhledem k rizikům, jestli je možné udělat redukci a zvýšit tak šanci na donošení aspoň jednoho miminka.

Vím, že se daji donosit do nějakého 34. tt, ale moc těch maminek není.

Pokud se dá udělat redukce, tak do kolikatého týdne?

A myslíte, že by se ještě přepážka mohla objevit?

Děkuji moc za odpověď.

Markéta

Dobrý den,

v případě monochoriálních dvojčat je redukce de facto nemožná, protože oba plody jsou napojeny na stejnou placentu. Výkon by byl zatížen velmi vysokým rizikem.

Přepážka se později objevit nemůže. Buď tam od počátku je nebo není. Samozřejmě se může stát, že v časných fázích není na ultrazvuku zachycena, ale záleží jak kvalitní je ultrazvukový přístroj, na kterém je vyšetření prováděno, zda byl ultrazvuk prováděn transabdominálně (přes břicho) nebo transvaginálně (vnitřní přes pochvu) a jak zkušený sonografista vyšetření prováděl.

Přeji Vám hezký den,

MUDr. Martin Hynek

gynekolog-porodník, klinický genetik
www.gynfem.cz
www.cfm.gynpor.cz