Nález na mozečku. Co to pro nás a miminko znamená?

Zodpovězené
20. led 2020

Dobrý den,

prosím Vás, jsem v 19.tt a v úterý malému našli v dif. dg. velká Blakeova cysta či hypoplázie vermis mozečku. Přitom ve 13.tt jsem podstoupila odběr placenty, jelikož na screeningu našli střevní kličky a všechny testy dopadly dobře.

Co to pro nás a miminko znamená?

Ve středu jdu na další ultrazvuk a magnetickou rezonanci. Jsem psychicky na dně, a to mám doma už 4 nádherné zdravé děti. První 3 z předchozího manželství.

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

děkuji za Váš dotaz. Vím, že je to těžké, ale zkuste zatím zůstat v klidu a vyčkat dalších výsledků vyšetření. Vývoj mozkových struktur probíhá celé těhotenství a struktury zadní jámy lební včetně mozečku se často obtížněji posuzují před 20. týdnem. Určitě je dobré, že budete mít magnetickou rezonanci. Ta dokáže často zjistit důležité informace ohledně mozkových struktur, které ultrazvuk nedokáže. Blakeova cysta a hypoplazie vermis mozečku jsou dvě rozdílné věci, bude tedy důležité, co ukáže vyšetření na magnetické rezonanci. Fakt, že při vyšetření z placenty (CVS) vyšlo vše v pořádku bohužel neznamená, že se později nemůže objevit nějaké orgánová změna na ultrazvuku. Určitě s výsledky z magnetické rezonance a dalšího ultrazvuku vše podrobně proberete s genetikem, aby jste měli maximum informací. Držím palce, ať vše dobře dopadne.

Přeji Vám hezký den,

MUDr. Martin Hynek

gynekolog-porodník, klinický genetik
www.gynfem.cz
www.cfm.gynpor.cz