Šíjové projasnění v 9.tt. Je běžné měřit tak brzy? Je možné, že se zmenší?

Zodpovězené
12. srp 2020

Dobrý den, pane doktore,

byla jsem na ultrazvukovém vyšetření u svého gynekologa a dle poslední menstruace i velikosti plodu to vychází na 8+5 tt. Panu doktorovi se nelíbilo vysoké šíjové projasnění a dle jeho slov se může jednat o otok, hematom či vývojovou vadu. Bylo mi řečeno, že kdyby toto viděl u 1. screeningu, byl by to vážný problém, ale že zatím je brzy na závěry.

Chtěla bych se tedy zeptat, zda je ještě možnost, že se šíjové projasnění zmenší a zda je běžné měřit jej takto brzy?

Dočetla jsem se, že měření mimo určený termín není zcela objektivní.

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

moc děkuji za Váš dotaz. Doba, kdy se měří šíjové projasnění je mezi 11. a 14. týdnem (temenokostrční délka plodu mezi 45 a 84 mm). Zda a jaký má význam vyšší šíjové projasnění před touto dobou známo není a opakovaně jsme viděli, že původní vyšší hodnoty před 11. týdnem byly později normální s nízkými riziky z prvostrimestrálního screeningu a zdravým miminkem po porodu.

Takže, bych Vám doporučil absolvovat klasický prvotrimestrální screening v době, kdy se má provádět, vyčkat jeho výsledků a dále postupovat podle toho.

Přeji Vám hezký den,

MUDr. Martin Hynek

gynekolog-porodník, klinický genetik
www.gynfem.cz
www.cfm.gynpor.cz