Vliv hluku od matky na sluch miminka. Může hlasité křičení sluch miminka nějak ovlivnit?

Zodpovězené
15. zář 2022

Dobrý den,

jsem ve 28. tt a pracuji ve školství. Chtěla jsem se zeptat, zda to, že často poměrně hlasitě křičím, může nějak ovlivnit sluch miminka.

Je mi jasné, že okolní hluk chrání plodové obaly a tělo matky, ale když tento hluk vychází ze mě, tak mám strach, zda to není nebezpečné. Snažím se nekřičet tolik, ale někdy to není možné. Měřila jsem i intenzitu hluku a jde i cca 75 db, které však nevím, zda se uvnitř těla nějak nezvyšují a na miminko nepůsobí ještě více.

Děkuji moc za odpověď. Jsem z toho úplně zoufalá o to více, že s tím nemohu moc dělat.

Dobrý den,

děkuji za Váš dotaz. Ano, plod je poměrně dobře před hlukem chráněn (tím, že je uvnitř těla v děloze a obklopen plodovou vodou). Uvnitř těla se intenzita nijak nezvyšuje, protože Váš hlas vychází z dýchacích cest.

Jinak se má za to, že sluch miminka se vyvíjí okolo 20. týdne a že okolo 24. týdne plod již na zvuk reaguje. Někteří odborníci stanovují limit hluku, kterému by plod v děloze neměl být vystaven na 115 dB (udává se ekvivalentní k hlučnosti motorové pily). Tedy Váš hlas určitě těchto hladin nedosahuje. 🙂

Přeji Vám hezký den,

MUDr. Martin Hynek

gynekolog-porodník, klinický genetik
www.gynfem.cz
www.cfm.gynpor.cz