Vysoký tlak v těhotenství-růstová restrikce plodu. Jaká je Vaše zkušenost?

Zodpovězené
5. únor 2020

Dobrý den,

léčím se s vysokým krevním tlakem a ráda bych otěhotněla. Obávám se růstové restrikce plodu.

Jak se to řeší? Vyskytuje se to od začátku těhotenství nebo až ke konci?

Pokud už se to vyskytne, jak je to nebezpečné pro miminko? Doženou to pak ty děti?

Jak časté je úmrtí nebo vážné poškození plodu (z důvodu chronické hypertenze matky)? Nebo se to dá pravidelnými kontrolami zvládnout?

V podstatě se Vás ptám, než se rozhodnu otěhotnět, jestli nejdu do příliš velkého a nepřiměřeného rizika, že miminku ublížím svým rozhodnutím.

Prý jsou na tom hůře ženy, které mají hypertenzi až v těhotenství a před tím jí neměly.

Jaká je vaše zkušenost?

Rizika jsou vždy a všude, jen nechci jít vědomě naproti vážným problémům.

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

moc děkuji za Váš dotaz. S vysokým krevním tlakem vstupuje do těhotenství okolo 3% žen. Určitá rizika to samozřejmě přináší, ale vězte, že většina těchto těhotenství proběhne zdárně.

Nejdůležitější rizika, která jsou s chronickou hypertenzí v těhotenství spojena, jsou rozvoj preeklampsie, růstové restrikce plodu, placentární komplikace, riziko předčasného porodu a také je vyšší šance, že porod bude císařským řezem. K tomu, aby se minimalizovalo riziko těchto komplikací bych vám doporučil:

  • probrat fakt, že plánujete těhotenství s vaší internistou či praktickým lékařem, který Vás s hypertenzí sleduje. Individuální riziko komplikací hodně závisí na formě hypertenze, na tom, zda jsou přítomny již orgánové komplikace vysokého tlaku, atd. Je nutné optimálně nastavit léčbu obvykle již před těhotenstvím, protože některé léky na vysoký tlak nejsou v graviditě možné.
  • v těhotenství se domluvit s gynekologem na častých pravidelných kontrolách a v prvním trimestru podstoupit kombinovaný test včetně screeningu na preeklampsii. Na základě výsledku pak jsou často na místě určitá preventivní opatření ke snížení rizika rozvoje preeklampsie a dalších komplikací.
  • k porodu se zaregistrovat v některém z perinatologických center, kde mají dostatek zkušeností a vybavení k tomu, aby se případné komplikace zdárně zvládly.

To, že by na tom byly hůře ženy, které mají hypertenzi až v těhotenství podle mě říci nelze. Ono, nemalá část žen, u kterých se vysoký tlak zjistí až v těhotenství, ho měly již před otěhotněním, jen se o tom nevědělo. A tedy tím, že se u nich s léčbou začíná až v graviditě a není všechno podchyceno a nachystáno dopředu, mohou potom být asi i některé komplikace častější.

Doufám, že Vám informace pomůžou.

Přeji Vám hezký den,

MUDr. Martin Hynek

gynekolog-porodník, klinický genetik
www.gynfem.cz
www.cfm.gynpor.cz