Zjištění dilatace ledvinové pánvičky ve 30.tt. Je to závažná vada? Lze to léčit?

Zodpovězené
4. lis 2020

Dobrý den,

na ultrazvuku ve 30.tt mi byla u miminka zjištěna dilatace ledvinové pánvičky na 17 mm. Kontrola v 35.tt ukázala dilataci max. 25 mm. Nikdo mi zatím nevysvětlil, co to pro nás do budoucna znamená.

Je to závažná vada pro dítě?

Popřípadě, jakým způsobem se to dá léčit?

Druhá ledvina je naštěstí v pořádku.

Děkuji za odpověđ.

Dobrý den,

děkuji za Váš dotaz. Určitě je příznivé, pokud je dilatace pouze na jedné ledvině a druhá je naprosto v pořádku. Příčina dilatace se obvykle zjistí až po narození, ultrazvuk vidí rozšíření pánvičky, ale nedokáže přesně určit, jak to bude vypadat po porodu a co je příčinou. Více se dá říci až porodu po vyšetření dětským urologem. Některé formy se pouze sledují, jiné vyžadují chirurgický zásah.

Přeji Vám hezký den,

MUDr. Martin Hynek

gynekolog-porodník, klinický genetik
www.gynfem.cz
www.cfm.gynpor.cz