Cysta na vaječníku v těhotenství. Prosím, poradíte?

Zodpovězené
23. pro 2019

Dobrý den,

byla jsem u svého gynekologa nechat si potvrdit těhotenství. Těhotenství potvrzeno, plod v pořádku, srdeční akce patrná, 5+6.tt.
Ale co mě hodně překvapilo, byla velká cysta na vaječníku o velikosti 7,9 cm. Dle reakcí pana doktora, překvapila i jeho svou velikostí. Cystu prý zatím necháme, že by se časem měla vstřebat.

Může ohrozit právě probíhající těhotenství?
Když by praskla, poznám to?
A musí se pak vždy na operaci či se tekutina z cysty vstřebá sama?
Je tedy šance, že se takto velká cysta bude postupně zmenšovat a nakonec vymizí?
A jak bych se teď vlastně měla chovat, aby nepraskla?

Mám doma dost akčního dvouleťáka a jen ležet a odpočívat je naprosto nemožné. Snažím se ho aspoň nezvedat.

Předem děkuji za odpovědi.

Dobrý den,

v situaci, tak jak popisujete, je vyčkávací postup vašeho lékaře zcela obvyklý.
Jedná se velmi pravděpodobně o tzv. funkční cystu.
Opravdu se většinou vstřebe sama. Její prasknutí si nemusíte uvědomit.
Pokud při jejím prasknutí nebudou žádné problémy, tak operace není nutná.

Přeji Vám krásný den,
MUDr. Martin Kučera, Ph.D.
Centrum asistované reprodukce Sanus Jihlava
ivf-jihlava@sanus.cz
www.sanus.cz