Ejakulace do pochvy v těhotenství při užívání Metotrexatu. Může škodit plodu?

Zodpovězené
9. čer 2021

Dobrý den, pane doktore,

jsem momentálně v 21. týdnu těhotenství, v prvním trimestru jsme s partnerem sex neprovozovali, teď v druhém trimestru těch obav je méně, tak si to dopřáváme. Partner má diagnostikovanou revmatoidní artritidu t.č. aktivní, po mém zdařeném otěhotnění mu byl předepsán Metotrexat (10 mg), který momentálně užívá.

Nějak jsem na to nemyslela, ale teď mě napadá, zda ejakulace do pochvy nemůže uškodit plodu, když partner bere Metotrexat.

Zatím jsme měli sex 4krát od 15. týdne a mám strach, zda to může ohrozit vývoj plodu. 1. a 2. screening dopadl dobře, negativní.

Děkuji

Dobrý den,

podání cytostatik v těhotenství může být škodlivé pro plod.
Ohledně toho, zda Metotrexát přestupuje do ejakulátu či nikoliv, musíte konzultovat s tím, kdo jej partnerovi předepsal.

Přeji Vám krásný den,
MUDr. Martin Kučera, Ph.D.
Centrum asistované reprodukce Sanus Jihlava
ivf-jihlava@sanus.cz
www.sanus.cz