Gestační váček a případné vyčištění. Je tento postup v pořádku?

Zodpovězené
25. lis 2022

Dobrý den,

chtěla bych Vás poprosit o radu. 28.9. jsem měla poslední MS a 28.10. pozitivní těhotenský test. Na gynekologii jsem byla poprvé 11.11., kdy pani doktorka viděla jen gestační váček a řekla mi, že podle velikosti váčku jsem max. tak v 5. tt a ať přijdu na další kontrolu 21.11. To byla v ordinaci jiná doktorka, která mi řekla, že podle MS jsem 7+5. Když jsem jí říkala, že doktorka před ní mi řekla, že jsem max. 5. tt, tudíž bych byla v 6. tt, tak na to vůbec nereagovala a stála si pořád za termínem podle MS. Řekla mi, že váček je stále prázdný a že mě pošle na vyčištění do nemocnice, kam nastupuji v pondělí.

V sobotu 19.11. jsem začala špinit světle hnědým výtokem - na to mi doktorka řekla, že je to normální. Po prohlídce mi ale řekla, že je to tím, že ten váček je prázdný. Gestační váček mi od té předchozí prohlídky vyrostl a testy mám stále pozitivní silnou čárkou.

Chci se Vás zeptat, zda je to v pořádku tento postup, nebo mám vyčištění odmítnout a nechat to na přírodě nebo jestli mi váček může zdravotně ublížit.

A jestli, kdyby tam mimi stále bylo nebo se tam ještě objevilo, jestli už bude v pondělí v nemocnici na ultrazvuku vidět.

Děkuji předem za odpověď.

Dobrý den,

postup v situaci, tak jak ji popisujete, je zcela obvyklý.

Rozhodnutí, zda podstoupíte vyčištění dělohy či ne, je zcela na vás.
Doporučuji možné varianty konzultovat ještě s lékařem zdravotnického zařízení, kam jste objednána k výkonu.

Přeji Vám krásný den,
MUDr. Martin Kučera, Ph.D.
Centrum asistované reprodukce Sanus Jihlava
ivf-jihlava@sanus.cz
www.sanus.cz