Hypergranulace jizvy. Co obnáší usnesení granulátu? Je to možné ambulantně?

Zodpovězené
16. dub 2020

Dobrý den,

jsem 7 týdnů po porodu, vyvolávaný, stav po sekci, velký odhad, rychlý - 1,5 h bolesti, porod 1h po odtoku vody. Měla jsem epiziotomii, která se špatně hojila, už 3. den mi vypadly stehy, 10. den jsem šla s velkými bolestmi v oblasti jizvy na ambulanci, tam ji vyčistili, 3x denně jsem doma čistila Prontodermem a začala se pomalu hojit.
4 ty dny po porodu jsem šla ke svému og-na doporučení z ambulance, kterému se jizva vůbec nelíbila, dal mi recept na mast Iruxol mono, a že mám přijít za měsíc na kontrolu. Jednou jsem ji namazala a jizva - stále nezacelená začala znovu bolet. Z jizvy vyrostl jakýsi výrůstek, předpokládám, že hypergranulace. Bolí to na dotek, když stojím, při delší chůzi.

Co prosím obnaší usnesení granulátu? Je to možné ambulantně?

Taky mě ještě od porodu stále bolí oblast kolem močové trubice. Po porodu jsem měla problém s močením, nakonec jsem se nemohla vyčůrat vůbec a byla jsem cévkovaná. Asi 3 týdny po porodu jsem mohla čůrat jen v podřepu, v sedě to nešlo vůbec. Teď už čůrám i v sedě, ale mám vždy při čůrání pocit velkého tlaku ve svalech/svěračích, nevím... kolem močové trubice. I když se mi chce čůrat, tak necítím klasický tlak plného měchýře, ale tady ten tlak kolem močové trubice. S únikem moči problém nemám.

Celkově mám pocit, že 7 týdnů po porodu není všechno tak, jak by mělo po šestinedělí být. K večeru nebo po delší procházce mám pocit tlaku v pochvě. Pánevní dno cvičím, ale výrazné zlepšení nepozoruju.

Je ještě moc brzy na výrazné zlepšení nebo to může značit nějaký problém?

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

Vámi popisovanou situaci nelze řešit emailem. Doporučuji opravdu důkladně prodiskutovat na pracovišti, kde jste léčena a zeptat se na vše, co považujete za důležité.

Přeji Vám krásný den,
MUDr. Martin Kučera, Ph.D.
Centrum asistované reprodukce Sanus Jihlava
ivf-jihlava@sanus.cz
www.sanus.cz