Jiná menstruace. Myslíte si, že se může jeden cyklus takhle "zbláznit"?

Zodpovězené
10. říj 2023

Dobrý den, pane doktore,

je mi 33 let, mám jedno dítě 2,5 roku. Chtěli bychom druhé, takže se cca 3 měsíce nechráníme. Antikoncepci jsem měla naposledy cca 7 let dozadu.
Na gyndě jsem byla začátkem září a vše ok (docházím co půl roku kvůli drobným změnám na děložním čípku). Cyklus mám takový zvláštní od 27 dní až po 32 dní. Většinou první tři dny dost silné krvácení, a pak už to hodně slábne. Tento měsíc jsem začala špinit (občas se mi to stalo s tím, že do druhého dne přišla normální ms) už 25. den cyklu. Říkala jsem si ok, tak se nezadařilo, dostanu to. Jenže teď je to jiné, menstruace je úplně slaboučká, vlastně jen, když jdu na toaletu, tak ze mě jde krev, jinak na vložkách a tampónech skoro nic není a takhle to je už druhý den. Břicho sem tam lehce pobolívá. Těhotenské testy negativní.

Myslíte, že se může jeden cyklus takhle zbláznit?

Docházím do onkogynekologické ordinace do Motola, kde mi začátkem září pan doktor říkal, že čípek vypadá moc dobře, i poslední cytologie byla dobrá. Poslední menstruace byla normální. Tento měsíc jsem stihla dovolenou v zahraničí, přestěhovat se, piju více čaje s citrónem a povedlo se mi 2 kg zhubnout.

Myslíte, že to může mít vliv na slabší menstruaci, nebo mám radši jít znovu na gynekologii?

Nebo počkat další měsíc, jak to bude?

Děkuju

Dobrý den,

je skutečně možné, že občas může mít jeden menstruační cyklus atypický průběh ve srovnání s předešlými. Pokud se situace nebude opakovat, tak není nutné řešit. Obvykle bývá změna způsobena jednorázovou hormonální "nepravidelností" a příčinu nelze obvykle zjistit. Pokud by se změna opakovala, tak vzhledem k Vaší snaze o početí doporučuji řešit ve spolupráci s Vaším gynekologem.

Přeji Vám krásný den,
MUDr. Martin Kučera, Ph.D.
Centrum asistované reprodukce Sanus Jihlava
ivf-jihlava@sanus.cz
www.sanus.cz