Klíště v prvním trimestru. Lze v případě nakažení podat antibiotika, která neohrozí těhotenství?

Zodpovězené
18. čer 2020

Dobrý den, pane doktore,

chtěla bych se prosím dotázat, zda, pokud je podezření na nákazu klíštětem v prvním trimestru (jsem aktuálně 7.tt) je možné podat antibiotika, která neohrožují těhotenství?

A setkal jste se ve své praxi s těhotnou pacientkou, která boreliózu či encefalitidu prodělala?

Je pak riziko např. potratu?

Děkuji za Vaši odpověď a přeji pěkný den.

Dobrý den

existují typy antibiotik, která prokazatelně lze bezpečně podat v kterékoliv fázi těhotenství.
S takovouto pacientkou jsem se nesetkal.
Antibiotika nezvyšují riziko potratu.

Přeji Vám krásný den,
MUDr. Martin Kučera, Ph.D.
Centrum asistované reprodukce Sanus Jihlava
ivf-jihlava@sanus.cz
www.sanus.cz