Tretí císařský řez. Bylo by v mém případě další těhotenství kvůli srůstům riskantní?

Zodpovězené
8. srp 2023

Dobrý den,

chtěla bych se Vás zeptat na názor. Absolvovala jsem dvě sekce - druhá byla v roce 2017 a vedl ji velmi uznávaný a zkušený doktor s bohatou praxí s rizikovými pacientkami (já jsem riziková nebyla, jen měl právě službu), tedy má bohatou praxi i se sekcemi. Během sekce mi zjistil komplikované srůsty. Takové, že nevěděl, co může řezat a co ne (tlumočím jeho slova z operačního sálu). Po porodu mi přišel na pooperační pokoj říci, že za svou praxi viděl leccos, ale já jsem ho pořádně potrápila.

Lituji, že jsem se ho tehdy nezeptala na názor na to, kdybych měla mít sekci i potřetí, a proto píšu do této poradny.

Bylo by v mém případě další těhotenství riskantní?

Nebo ještě se zeptám jinak....Pokud bych byla těhotná, tak navrhli byste mi jako pacientce zvážit i možnost interrupce kvůli riziku komplikací?

Předem Vám velmi děkuji za odpověď.

Dobrý den,

děkuji za Váš dotaz. V situaci tak, jak ji popisujete, není možné odpovědět po internetu. Nejsou jasná pravidla a u každé ženy je nutné individuální posouzení situace.

Doporučují Vám buďto řešit se svým ošetřujícím gynekologem, nebo konzultovat přímo pracoviště, kde byl veden Váš poslední porod.

Přeji Vám krásný den,
MUDr. Martin Kučera, Ph.D.
Centrum asistované reprodukce Sanus Jihlava
ivf-jihlava@sanus.cz
www.sanus.cz