Těhotenství po 3 revizich. Jaký mají vliv tyto zásahy do dělohy na další těhotenství?

Zodpovězené
13. dub 2020

Dobrý den, pane doktore,

prodělala jsem již tři revize po zamlklém těhotenstvi. Je mi 29, těhotenství po IVF, nemám žádné děti. Po druhé revizi jsem měla potíže se sliznicí a po estrogenové léčbě se po půl roce obnovila, bylo podezření i na srůsty a Ashermana. Nyní jsem po třetí revizi. Tělu dám teď delší čas odpočinku, než půjdeme do dalšího ivf, embrya již nemáme. Další ivf jen s PGT embryi.

Chtěla jsem se zeptat na základě Vaší klinické praxe i lěkařských studií, jaký vliv mají takové zásahy do dělohy na další těhotenství z pohledu uhnízdění a donošení dítěte?

Budu ráda za konkrétní informace, než neurčité typu jako např. zeptejte se svého lékaře nebo ať posoudí váš lékař.

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

tady asi jasnou odpověď nedostanete, záleží na tom, jak se hojíte, jak byl výkon proveden, jestli byl něčím komplikován atd. Jedna žena má za sebou 10 revizí a nic se neděje, jiná může mít takový Ashermanův syndrom, že už nikdy neotěhotní.
Pořád máte ale statisticky větší pravděpodobnost, že otěhotníte a porodíte, než že už to nepůjde.
Držím palce .

MUDr. Štěpán Machač, Ph.D.
vedoucí lékař IVF Clinic Olomouc
www.ivfclinic.cz