Strach z revize - vaše zkušenosti, negativní vliv revize na další otěhotnění

utrikocku
21. črc 2019

Zdravím všechny,
chtěla bych slyšet zkušenosti s revizí děložní dutiny. V 8.tt přestalo bít srdíčko, miminko bylo velmi vytoužené po IVF. Před půl rokem jsem absolvovala (zbytečnou) rutinní revizi dělohy (nakonec GEU). Mám strach z již druhé revize, nemám žádné děti. Bojím se, aby to nezanechalo následky na děloze a neměla jsem potíže s uhnízděním embrya a udržením těhotenství. S doktorkou jsem to nemohla probrat, odsekávala, že vše se stát může, ale nemělo by, když se dělá šetrně. Dala mi jen pět dnů na spontánní vyčištění, nevypadá to, že by se něco samo dělo. Nechci tohoto zákroku litovat, přemýšlím, jestli odmítnout.

Prodělaly jste některé více revizí, dařilo se Vám poté otěhotnět? Je mezi Vámi někdo, kdo se potýká s následky revize? Moc děkuji za vaše zkušenosti.

similenka
21. črc 2019

@utrikocku mám za sebou dvě vždy po ZTP. A po 2.revizi jsem hned otěhotněla a dnes tu máme miminko. Přeji hodně štěstí.

puhelin
21. črc 2019

Prvni tehotenstvi skoncilo take revizi. 3 mesice jsem cekala, nez mi doroste sliznice a za dalsi 3 cykly se zadarilo. Ted cekame druhe.
Moc drzim pesti, aby to uz priste vyslo.

klea81
21. črc 2019

Byla jsem 1x, mam obracenou delohu a ok, další těhotenství na poprvé

g_m
21. črc 2019

Za mě psychicky lepší revize než čekání na samovolný potrat, kdy se člověk bojí jít na záchod nebo se neustále kontroluje. Měla jsem revizi v 9tt pro zamlklé těhu a otěhotněla jsem pak do půl roka znova a úspěšně už. Revize se dělá i jen preventivně, jde o vyčištění dělohy, nic víc. Je tam riziko jako u jakékoliv jiné operace, ale to je opravdu mizivé...

martiniquest
21. črc 2019

@utrikocku K samovolnemu potretu dochazi cca 4-5 tydnu po smrti plodu. Pokud te zajima, jak to probiha, napsala jsem o svem potratu clanek. Najdes ho v mem profilu. Na revizi bych ja osobne nikdy nesla, pokud by k tomj nebyly zavazne duvody (napr.vysoka teplota v prubehu cekani na potrat, ktera znaci zanet v tele).

klea81
21. črc 2019

@martiniquest jakože 5 týdnů raději riskovat infekci či sepsi? 🤔 Tak to já radši šla ten den na revizi a do pár dní byla ok.

martiniquest
21. črc 2019

@g_m Ale kdepak, pri revizi ti muzou i protrhnout delohu, pripada ti to jako mizive riziko? Zeny si vubec neuvedomuji, jak obrovsky zasah do zivotadarneho organu to je. Ale muzou za to i lekari. O rizicich mlci a revizi nabizi jako jedinou moznou cestu. Mluvim z vlastni zkusenosti. Na revizi jsem nasla a prozila uzasnou zkusenost samovolneho potratu. Vcera to byl presne rok. A jsem nyni v 18tt. Otehotnela jsem bez problemu (chtela jsem se z toho poradne otrepat, takze jsme se nesnazili hned).

martiniquest
21. črc 2019

@klea81 Proboha, umrti plodu je pro telo naprosto prirozeny proces a umi se s tim vyporadat. K zanetu muze dojit, ale ten se projevuje teplotou nebo bodavou bolesti - v tom pripade se da revize provest okamzite. Tvoje uvaha je stejna jako ze nevylezu z domu, protoze me muze srazit auto.
Preji ti vice duvery ve vlastni telo.

ejmate
21. črc 2019

@utrikocku ja mám za sebou jen jednu, další otehotneni bez probemu. Moje dr. mě nechala se rozhodnout jestli na ni půjdu nebo ne, ale varovala me, že bez vyčištění hrozí zánět dělohy, vejcovodu i vajecniku a ze se můžou udělat srůsty a další otehotneni bude problémové. U me se týden po tom co přestalo bít srdíčko stále nic nedelo, takže jsem radši šla a vše ok. Držím ti palce 😉

fyii
21. črc 2019

@utrikocku ahoj rozumim ti. ja prodelala dokonce tri "nedobrovolne" revize vzdycky jsem to obrecela jak jinak, taky jsem mela milion otazek proc zrovna ja, jestli vubec nekdy to miminko fakt budu mit jestli se neco tim zakrokem nepodela. trvalo to tri roky, ale uz mam dve krasne deti a dokonce prirozene.Po revizi jsem teda mela vzdy problem nez mi narostla sliznice a prisla ms, nebylo to prijemne obdobi, obzvlášť kdyz clovek po tom miminu tak touzi. Drzim ti palce, at se rozhodnes jakkoliv.

katherine177
21. črc 2019

Měla jsem dvě zamlklá těhotenství a dvě revize 5/2016, 8/2016 po sobě, následné těhotenství 10/2016 zakončené porodem a bez problémů.

klea81
21. črc 2019

@martiniquest no mě stačilo, že jsem měla sepsi z blbeho zaderu... Já jsem ocenila, že se nemusím bát velkého krvácení a že se mohu dát rychleji psychicky do pořádku než za 5 týdnů+. Rizika a přínosy jsem probírala se 2 lékaři asi hodinu a pak jsem se svobodně rozhodla. Někdy se stejně musí na revizi i po spontánním potratu, takže další měsíc odkládání nového početí...

g_m
21. črc 2019

@martiniquest to nebylo mysleno, ze to riziko komplikaci ma brat na lehku vahu, ale ze sance takoveto komplikace je velmi mala. Riziko je u kazde operace a kazde anestezie, ale to by clovek nemohl delat nic, protoze pri vsem se muze neco stat...

klea81
21. črc 2019

@g_m a lékař s rizikem pacietku seznámí...

hanka99
21. črc 2019

Ahoj, pri snazeni se o druhe mimco jsem prosla dve revize. Prvni v 6tt a druhou po roce ve 13tt,obe pocate prirozenou cestou (u nas zazrak)obe ukoncene spontalnim potratem. Do tretice jsem znovu otehotnela za 3mesice po IUI (inseminace) a mam doma uz 8m mimco 😊 Starsi dceru mam take z IUI. Drzim palce a hodne stesti

pavla555
21. črc 2019

@klea81 souhlasím, taky jsem byla ráda, že to mám za sebou. Jinak člověk zbytečně riskuje a ještě si to trápení prodlužuje....
@utrikocku držím pěstičky !!!

pavla555
21. črc 2019

@martiniquest užasná zkušenost???? Tak takové zkušenosti si ráda nechám ujít....

2hanah
21. črc 2019

@klea81 ona totiž tady ta mladá paní je "hrozně chytrá", už jsem měla "tu čest". Určitě není lepší cesty pro budoucí těhotenství než čekat právě na ten zánět a složitě se z toho dostàvat a doma se stresovat sbíràním mrtvého plodu z podlahy, fakt nechápu, nepotřebuji zpàtky středověk, revize je dobré řešení, malý zàkrok, může fakt i spíš pomoct. Mladá paní je zaujatá proti něčemu, co nepodstoupila, takže neví, ona je vůbec celá vyděšená, když i v článku stále zdůrazňuje, jak se bála druhého dítěte, proto musel prřijít potrat, tady bych si poradit fakt nenechala 😔

oveckaluky
21. črc 2019

Po prvním porodu první revize, po druhém druhá, třetí byla po potratu. Sedm měsíců po té třetí jsem přirozeně počala dvojčata. Následky to nezanechalo žádné...

rencinka87
21. črc 2019

Taky te uklidnim - zamlkle a revize 07/2013, zamlkle a revize 02/2014, hysteroskopie 09/2014, otehotnela jsem po imunologicke lecbe 10/2015 a bez problemu donosila syna do 41+2, pak jsem otehotnela uz bez jakekoliv lecby 11/2018 a ted jsem v 37.tt a nemam zadny problem 😉
Taky jsem tehdy po druhem ZT zvazovala, ze necham telo, at se s tim vyporada samo, ale nemela jsem na to odvahu, nechtela jsem to prozit a resit.
Takze revize pro me byla lepsi volba a zadne nasledky to nemelo.

martiniquest
22. črc 2019

@pavla555 Ano, uplne jsem prehodnotila postoj ke svemu telu a s pokorou vnimam jeho obrovskou moudrost. Usla jsem velky kus cesty a vidim svet v jinych souvislostech nez predtim.

kuttu
22. črc 2019

Já 3 revize a další tehotenstvi bez problémů, zdravá dcera

pavla555
22. črc 2019

@martiniquest sorry, ale prijde mi to ujety... Je to jako radovat se z toho, ze prodelam mrtvici a rict ,,jooo, to telo to zvladlo,,. To ze vim, ze toho telo zvladne MOC, nepotrebuju takovy a podobny zazitky...

martiniquest
22. črc 2019

@pavla555 To je naprosto v poradku. Kazdy neni na takove jrovni vedomi, aby i ty zdanlive negativni zazitky vnimal jako dar.

pavla555
22. črc 2019

@martiniquest jj, kazdeho volba. Kdyz Vam to dela poteseni a radost, tak si to klidne uzivejte...
A jo, asi jsem zhyckana a mam radsi jine dary 😂😂😂😂

klea81
22. črc 2019

@2hanah já se do revize taky nehrnula po hlavě, ale když jsem si nechala vysvětlit pro a proti, tak jsem šla, někomu se podaří potratit doma celkem v pohodě, ale slyšela jsem i dost jiných historek, které teda na pohodu nebyly

vendulam
22. črc 2019

Ahoj, já mám za sebou dvě revize po porodu před šesti lety a otěhotnět se mi bohužel od té doby nedaří...držím palce, ať to zvládneš, ať už se rozhodneš jakkoliv...

vineta
22. črc 2019

@2hanah Podstoupila jsem jak revizi, tak samovolný potrat, s @martiniquest naprosto souhlasím. Rizikové jsou obě metody stejně, pokud se hlídá teplota, bolesti a výtok, není důvod se v takové fázi těhotenství přirozeného potratu obávat. Sama autorka dotazu asi cítí, že by raději počkala na přirozený odchod, doporučuji tedy zkusit konzultovat s lékařem, který jí vyslechne. Mně to můj doktor také nechtěl “dovolit” a koukal na mě jak na nějakou bláznivou lesanu, konzultovala jsem ještě s jedním gynekologem a ten řekl, že poslední dobou se začíná prosazovat konzervativní metoda, byť pro lékaře se jedná o míň pohodlnou. Nechť si každý zvolí, co je pro něj příjemňejší, ale ať to udělá informovaně- podstupovat zákrok jako je revize jen proto, že “se to tak dělá”, je hloupost. Oproti revizi vnímám samovolný potrat jako - přestože smutnou- posilující záležitost, která mě narozdíl od revize nenechala zničenou a s pocitem “vykuchanosti” a absence kontroly nad svým tělem. Naopak, byla jsem ráda, že jsem to zvládla sama, ovulace mi narozdíl od porevizní najela okamžitě, vše funguje jak má. Po revizi mi trvalo půl roku, než jsem vůbec začala ovulovat. Takže ti držím @utrikocku palce, ať to - tak či tak- proběhne v pořádku, v případě dotazů klidně napiš SZ...

klea81
22. črc 2019

@vineta já měla hned ovulaci i po revizi.

vineta
22. črc 2019

@klea81 To je dobře 🤷🏻‍♀️