Strach z revize - vaše zkušenosti, negativní vliv revize na další otěhotnění

utrikocku
21. črc 2019

Zdravím všechny,
chtěla bych slyšet zkušenosti s revizí děložní dutiny. V 8.tt přestalo bít srdíčko, miminko bylo velmi vytoužené po IVF. Před půl rokem jsem absolvovala (zbytečnou) rutinní revizi dělohy (nakonec GEU). Mám strach z již druhé revize, nemám žádné děti. Bojím se, aby to nezanechalo následky na děloze a neměla jsem potíže s uhnízděním embrya a udržením těhotenství. S doktorkou jsem to nemohla probrat, odsekávala, že vše se stát může, ale nemělo by, když se dělá šetrně. Dala mi jen pět dnů na spontánní vyčištění, nevypadá to, že by se něco samo dělo. Nechci tohoto zákroku litovat, přemýšlím, jestli odmítnout.

Prodělaly jste některé více revizí, dařilo se Vám poté otěhotnět? Je mezi Vámi někdo, kdo se potýká s následky revize? Moc děkuji za vaše zkušenosti.

kami1984
22. črc 2019

Byla jsem na revizi se zamlklym těhotenstvím dvojčat v 6tt. Do 14dnu od revize jsem otěhotněla.. Neplánovaně, hned napoprvé. Předtím 1.5rok snažení

martiniquest
22. črc 2019

@vineta Hezky jsi to popsala. Navic u prirozeneho potratu se vyplavuji stejne hormony jako po porodu a diky tomu se clovek da lip do pohody i po psychicke strance.
Z predstavy, ze mi nekdo "tupym nastrojem vyskrabuje delohu a ridi sve pocinani jen podle zvuku" - tak je revize popsana pro laiky - je mi uplne spatne. Je skvele, ze ji muzeme pouzit, v pripade, kdy je to opravdu nutne, ale jsem rozhodne pro svobodne a informovane rozhodnuti. Potrat neni pro kazdeho. Ne kazdy je na to dostatecne vyzraly. Svym zpusobem je to totiz hodne tezke. Cekas a nevis jak dlouho a nevis na co. Mam respekt ke vsem, ktere si touto zkusenosti prosly.

urtica
22. črc 2019

Ahoj - pro úplnost přidám zkušenost z druhé strany. V 8 tt se mi rozjel SP. Lékařka v nemocnici mě poslala potratit domů, že to zkusíme "klasicky".
Odpoledne a večer to šlo, bolesti jako při silné ms, večer se krvácení zvýšilo, vyšly ze mě nějaké kusy, na noc jsem si vzala ibalgin. Průšvih nastal ráno - těch sraženin bylo nejspíš moc a jak jsem vstala, nestačilo to odtéct a (zřejmě) jsem se ucpala. Bolest jako prase, následovaly šílené křeče do břicha...byla jsem ve stavu, kdy mě manžel nebyl schopný ani naložit a odvést do nemocnice, lezla jsem po 4, řvala bolestí. Takže RZS - byli jsme v Praze, byla tam skoro okamžitě, ale můžu říct, že i tak mi těch cca 8 minut připadalo nekonečných. Tlak byla tak nízko, že mi ho prakticky nenaměřili. V nemocnici jsem strávila tři dny - hned pod porodnicí, takže jsem celou dobu poslouchala pláč čerstvě narozených miminek plus na pokoji se mnou ležela zvídavá starší a ne moc empatická paní, která neustále řešila, co že jsem udělala špatně , že jsem o miminko přišla. Čili kromě fyzické bolesti jsem si užila i rýpání v ráně psychické, bez možnosti se doma pořádně vybrečet a odžít si to. Můj gynekolog se později divil, že mě nechali v 8 tt ještě potratit spontánně a neudělali revizi...

pavla555
22. črc 2019

@martiniquest ono je někdy taky dobré zapojit i rozum. Ono porodit dítě ,,klasicky,, za každou cenu a ohrozit ho na životě, mi nepříjde moc ,,VYZRÁLÉ,, A spousta matek co rodila císařem, je na tom po psychické stránce 100x líp, jak matka co rodila přirozeně....

eviicka
22. črc 2019

Já měla dvě revize po zamlklém potratu 11tt, hned další těhotenství opět zamlklé, po konzultaci s dr. a jejím doporučení jsem se rozhodla čekat na spontánní potrat do 12tt. Nerozjel se, takže opět revize a čtyři týdny neklidu k tomu ☹. Cyklus mi pak naskočil bezproblémů.

eviicka
22. črc 2019

@utrikocku jinak co jsem si zjišťovala (škoda že nevím odkazy), tak se doporučuje čekat max. do 12tt. Rozhodování je to těžké, zvlášť když nemáš podporu u dr. Držím palce, ať je vše OK, ať už je to jakkoliv.

martiniquest
22. črc 2019

@pavla555 Naproto nechapu, jakou ma tvuj prispevek souvislost s timto tematem. Bavime se tady o prirozenem potratu a revizi, nikoli o porodu a sekci.

utrikocku
autor
22. črc 2019

Chtěla jsem Vám všem moc poděkovat za sdílení vašich zkušeností. Moc si vážím úplně každého názoru, který tady zazněl a potřebovala jsem slyšet názory pro revizi i proti. Není to pro mě jednoduché zvažování a nakonec jsem se přiklonila k revizi, přestože si uvědomuji, že jsem nakloněné spíše ke spontánnímu potratu. Ano, bojím se toho pocitu, že mě uspí a probudím se "prázdná". Přiznám se, že jsem teď srab a nemám sílu, vzepřít se a zařídit se jinak. V pátek doktorka naplánovala revizi už na úterý a já bych potřebovala mít víc času se opravdu informovaně rozhodnout, ideálně konzultovat s lékařem osobně. (Domů mi dali ale velmi podrobný informovaný souhlas, kde souhlasím se všemi riziky, kde přijímám riziko i vlastní smrti...)
Vím, že moje zdraví je to nejdůležitější. Ale zároveň mou víru v sebe teď rozkládají i další problémy, s kterými se teď potýkám i tlak na návrat do práce atd. Nechci se vůbec vymlouvat, chtěla jsem jen trošku přiblížit můj kontext rozhodování, když jste si všechny daly takovou práci mě tady podpořit a zabývat se tím.
Přiklonila jsem se k revizi také, protože mi centrum, kde podstupuji IVF nabídlo revizi u nich. To je pro mě mnohem příjemnější varianta, než kdyby to spontánně nedopadlo a já nakonec skončila v nemocnici. Budu tam mít příjemný pokojík jen pro sebe, případně pro manžela a tahle představa mě docela uklidňuje.
Držte mi prosím palce, ať to se mnou dopadne dobře jako u většiny z Vás, bez negativních následků.

vineta
22. črc 2019

@utrikocku Chápu a držím palce, ať je rekonvalescence co nejrychlejší 😘.

saminomimino
22. črc 2019

@vineta též jsem měla ovulaci hned porevizi

vineta
22. črc 2019

@saminomimino To je dobře, je to evidentně hodně individuální.
Ještě teda dodám, že sama bych si v případě prvního potratu do přirozeného sotva troufla, ale když už jsem věděla zhruba co a jak, tak jsem se průběhu nebála, měla jsem větší jistotu a víc jsem si věřila. Obě cesty mi přijdou naprosto v pořádku, jen mi přijde škoda neposlechnout svou intuici a podlehnout “jednodušší” cestě jen proto, že doktoři nemají dost trpělivosti a času kontrolovat průběh potratu přirozeného.

klea81
22. črc 2019

@vineta já jsem chtěla jednodušší cestu jako pacientka, nikdo mi nedával pistol k hlavě 😉

2hanah
22. črc 2019

@vineta Plod jsem nosila mrtvý asi týden, když jsem se to dozvěděla, pak už mi začínalo nebýt fyzicky dobře, o psychice nemluvě a nosit mrtvý plod vědomě a dobrovolně 4 - 5 týdnů než samovolně odejde mi přijde dost šílené a morbidní, být další měsíc těhotná s mrtvým plodem, tohle mi prostě hlava nebere, pocit "vykuchanosti" jsem neměla, naopak velká úleva, že to mám za sebou, bez komplikací a mohla jsem hned začít počítat k novému těhotenství. Také mám sníženou imunitu, takže bych určitě nic neriskovala a doktor by se taky netvářil. Ano, můj osobní názor, nikomu ho nenutím, ale jsem na něj dost stará i zkušená.

vineta
23. črc 2019

@2hanah Promiň, ale ten tvůj první příspěvek mi zrovna jako přehlídka životních zkušeností a moudrosti nepřijde, naopak je plný odsudků. Nikdo tu nikomu nenutí, že přirozený potrat je ta jediná pravá cesta, chápu, že pro spoustu žen bude první volbou odevzdat se do rukou lékaře a nečekat na spontánní průběh, ve spoustě věcí je to i praktičtější, pro spoustu žen to bude jistě lepší i psychicky, ale psát něco o středověku mi přijde teda dost mimo.

vineta
23. črc 2019

@klea81 Tos měla štěstí na lékaře, mně prostě do revize směřoval automaticky, můj gynekolog mi o rizicích revize neřekl nic, zato mi pěkně vyjmenoval, co se všechno může stát, když jí nepodstoupím. Informace jsem si pak musela zjišťovat přes jiné lékaře, s modernějším přístupem.

pavla555
23. črc 2019

@martiniquest Ty tam zmiňuješ porod, tak asi to byla reakce...........

pavla555
23. črc 2019

@utrikocku držím Ti pěstičky a myslím, že jsi se rozhodla dobře... Ono prodlužovat si trápení zbytečně, není dle mého to nejlepší... Navíc jsi si tak vybrala i kde... Já byla taky domluvená, tehdy na PO, ale nakonec to bylo o den dřív v NE... Byla jsem tam po zákroku jen 3h a pak mě manžel odvezl, představa že si ten pobyt zbytečně prodloužím, třeba jen na 3dny (pro mě i tak dlouhá doba 🙂 ) a budu slyšet kolem sebe miminka, tak to mi opravdu příjde zbytečný...
Navíc, co uděláš s tím ,,miminkem,, když potratíš doma?!
Věř lékařům, může se stát samozřejmě cokoliv, ale je to úplně mizivá pravděpodobnost... A smrt mohou způsobit i některé léky (najdeš to v příbalových letácích) ... Bohužel, to tam musí psát (a tím některé děsí), protože se v dnešní době musí krýt.... lidé jsou mnohdy nevděční a nechápou, že lékaři dělali maximum ☹ .... Ale dnes a já jsem za to strašně vděčná je u nás medicína na špičkové úrovni 🙂
Ještě jednou Ti přeji ať Ti vše dobře dopadne a brzo si chováš své miminko 🙂🍀❤

pavla555
23. črc 2019

@2hanah taky jsem byla ráda, že to mám za sebou a mohu se dívat zase o krok dál. A vykuchaná jsem si taky nepřipadala 🙂

martiniquest
23. črc 2019

@pavla555 Jedine, kde jsem slovo porod pouzila, bylo sdeleni, ze se po prirozenem potratu vyplavuji stejne hormony jako po porodu. Ale to je jedno 😉

pavla555
23. črc 2019

@vineta mohu se zeptat co uděláš s tím mrtvým plodem doma? Zakopeš ho na zahradě, nebo spláhneš do záchodu??? Protože to mi opravdu připomíná středověk....

pavla555
23. črc 2019

@martiniquest to znamená (to co jsem psala- má reakce), že i bez něj se obejdeš a dáš to někdy mnohem lépe.... Už chápeš????

vineta
23. črc 2019

@pavla555 Tak plod jsem ani neviděla, odcházely různé struktury, bylo to jako silná menstruace, nezkoumala jsem vše. Tak doufám, že to utěšilo tvojí zvědavost 🤦🏻‍♀️

martiniquest
23. črc 2019

@2hanah Vidis, ja treba o mrtvem plodu vedela jen tyden. Na poslednim utz zil a na prvnim screeningu byl konstatovan mrtvy plod, podle velikosti zemrel velice kratce po poslednim utz. Takze jsem na potrat cekala jen tyden. Ano, byl to divny pocit, ale nijak mi to nevadilo.

vineta
23. črc 2019

@pavla555 Však @martiniquest psala, že to není pro každého... co takhle trochu respektu k rozhodnutí jiných?

urtica
23. črc 2019

@pavla555 V 8tt je ještě maličký, to člověk ani mezi tou spoustou, která z něho jde, nepozná, že je venku...

martiniquest
23. črc 2019

@pavla555 S dovolenim se pridam se zodpovezenim, kdyz jsem taky ta "stredoveka". Plod jsem nasla a pochovali jsme jej s manzelem v male drevene truhlicce na chalupe pod stromem. Bylo to moc pekne rozlouceni. Vnimam totiz jako dulezite prozivat v zivote prechodove ritualy.

klea81
23. črc 2019

@vineta mě poslala moje gyne do nemocnice, takže jsem se bavila s ní a pak mi dělal vyšetření znovu ten den mudr v nemocnici a s tím jsem se bavila taky celkem dlouho.

pavla555
23. črc 2019

@vineta to není má zvědavost, to je to že já bych třeba sve ,,dítě,, do záchodu spláchnout nechtěla a navíc v nemocnici udělají i vyšetření, zda nepříjdou na to PROČ SE TO STALO...

vineta
23. črc 2019

@klea81 To je dobře, tak by to mělo vypadat.

pavla555
23. črc 2019

@vineta již jsem psala, že je to každého volba a třeba se i ukřižuj 😂😂😂