Problémy s menstruací. Jak to ještě lze řešit?

Zodpovězené
25. srp 2020

Dobrý den,

mám dotaz ohledně menstruace. Přibližně 10 let jsem brala antikoncepci cca od 15 let pro celkové srovnání cyklu dle lékaře. Po této době jsem ji vysadila a chtěla si srovnat cyklus před otěhotněním. Bohužel již to bude rok a půl, kdy se cyklus stále nesrovnal.

Po vysazení antikoncepce nepřišla MS cca půl roku (tuto dobu jsem jen tedy dle rady gynekologa čekala jestli MS přijde nebo ne). Po této době jsem vše konzultovala opět s gynekologem, který mě prohlédl a jen dal vyvolávací injekci (často i dvě, jelikož se nic nedělo).
Tento scénář se více méně opakoval každý měsíc, když jsem vždy jen čekala, zda MS přijde nebo ne (nebolelo mě břicho a nic se nedělo.... ). Vždy mi bylo jen sděleno, že děložní sliznice je narostlá správně, jen se nechce zřejmě odloučit, a tak jsem vždy jen dostala injekci a šla domů. Po injekci byla vždy MS slabá a trvala krátce.

Po cca dalších 4 měsících se situace nezlepšila a gynekolog mi napsal přípravek Provera, který jsem měla užívat tři měsíce a poté vysadit. Cyklus v té době fungoval, poté jsem ale přestala tabletky brát a MS opět nepřišla. Paní doktorka tuto situaci už řeší více méně rok a vždy jen udělá ultrazvuk, řekne, že nevidí problém a dá injekci.

Už nevím, jak tuto situaci vyřešit, jelikož je to začarovaný kruh. Menstruaci jsem sama od sebe dostala jenom jednou za celou dobu. Nyní jsem zkusila radu kamarádky ohledně užívání tinktury kotvičníku, přidala jsem k tomu ještě ženský čaj od Dr. Maxe , který obsahuje kontryhel a jiné bylinky, ale stále se nic neděje. Užívám je přibližně měsíc. Nevím už, co mám dělat, paní doktorce jsem řekla, že bych s injekcí ještě počkala, jestli se něco nestane samo. Říkala, ať počkám ještě týden, a pak ať přijdu opět pro injekci. Břicho mě sem tam zabolí, ale jinak se nic neděje.

Chtěla bych radu, co mám dělat, jelikož už s partnerem přemýšlíme o miminku.

Předem děkuji za odpověď.

Ještě na závěr dodám, že jsem měla nález na děložním čípku, cca v 16 letech, ale vše se již srovnalo a cytologie je vždy v pořádku.

Dobrý den,

ze situace, tak jak ji popisujete, se mi jeví pravděpodobné, že u Vás nedochází
k dozrávání vajíček ve vaječníku.
V případě, že plánujete těhotenství, a "srovnávání cyklu" nepomáhá, doporučuji již návštěvu specializovaného pracoviště (Centra asistované reprodukce) v místě bydliště.

Přeji Vám krásný den,
MUDr. Martin Kučera, Ph.D.
Centrum asistované reprodukce Sanus Jihlava
ivf-jihlava@sanus.cz
www.sanus.cz