Špinění 10 DPO. Nízký progesteron?

Zodpovězené
20. kvě 2020

Dobrý den, pane doktore,

v září 2019 jsem vysadila HA a začali jsme se snažit o miminko. Cyklus mám celkem pravidelný (nejkratší 22 dní, nejdelší 32, jinak ale cca 27 dní). Ovulaci mám pravděpodobně od začátku (ov. testy, měření BT). Od vysazení začnu každý měsíc špinit 10 DPO, většinou do dvou dnů, pak následuje MS.
V březnu jsem byla na placené konzultaci u svého gynekologa zeptat se, jestli to může nečemu vadit. Řekl, že to je problém - že mám nedostatek progesteronu a případné oplodněné vajíčko se pak nemá čas uhnízdit, dostala jsem na dva cykly Orgametril s tím, že pokud nezabere, budeme to řešit dál.
Při další návštěve podle grafů BT zhodnotil, že ovulace zřejmě probíhá a chtěl mi napsat Clostyl na podporu ovulace. Do toho se mi moc nechtělo, vzhledem k tomu, že mi právě řekl, že probíhá, pan dokor řekl, že to je rozumné. Dalším krokem je, že máme v lékarně pořídit domácí test plodnosti pro manžela, který je údajně na 97 % spolehlivý. Když jsem se zeptala na špinění, které se nezlepšilo, pan doktor mi řekl, že to není vůbec žádný problém a otěhotnět se tak dá, ale jestli mi to tedy vadí, napíše mi Duphaston.

Musím tedy říct, že z konzultace jsem celkem rozhozená a chtěla bych se Vás zeptat, jak hodnotíte tento postup a také jestli špinění opravdu může být problém, nebo ne.
Snažím se teprve 9 měsíců, tak to nechci přehnaně řešit, jen jsem po první reakci myslela, že to problém být může a budeme se snažit s tím něco dělat. Ke Clostylu jsem nedostala žádné vysvětlení, proč ho vlastně brát, když ovuluji přirozeně, popř. rizika. Pan doktor mi neudělal žádné hormonální vyšetření a dostala jsem už druhé hormony na podporu progesteronu. Navíc jsem četla recenze na domácí test plodnosti, který doporučil koupit, a byly víceméně negativní, co se týká průkaznosti výsledku, to už se víc vyplatí připlatit si 200 Kč a nechat udělat vyšetření jako samoplátce.

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,
podpora růstu folikulu clostilbegytem je cílené řešení příčiny nedostatku progesteronu v druhé polovině cyklu (podporovaný folikul má dostatek granulozových buněk, které samy poté již produkují dostatečnou hladinu progesteronu).
Místo testu plodnosti manžela z lékárny doporučuji, aby si raději nechal provést
podrobné vyšetření spermiogramu v některém centru asistované reprodukce. Toto vyšetření k ničemu dalšímu nezavazuje. Cena nebývá obvykle vysoká.

Přeji Vám krásný den,
MUDr. Martin Kučera, Ph.D.
Centrum asistované reprodukce Sanus Jihlava
ivf-jihlava@sanus.cz
www.sanus.cz