Jaký hluk mohu pouze provádět nad 22h? Co je přijatelné?

Zodpovězené
8. zář 2021

Dobrý den,

pronajala jsem si byt (základní požadavek, možnost praní, běžné užívání a běžecký pas (na kterém pouze chodím, a to v noci max. 2x týdně).
Soused pod námi na mě zavolal městskou policii skrz praní prádla kolem půlnoci a chůze na pásu (pod ním je koberec a dala jsem pod něj ještě 2 deky).
Policisté si opsali mou OP a pod pohružkou problémů zakázali všechno, aniž by se přesvědčili, nakolik je to slyšet. Jsem doma max. 2 dny v týdnu a potřebuju si vyprat atd. Mám velmi tichou novou pračku.
Nevím, jak to řešit, mám závaznou roční smlouvu o pronájmu.

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

ve Vašem případě nejde o závažný zásah do Vašich základních práv, proto Vám bohužel nejsme schopni plně odpovědět. Hlukové imise v základní míře řeší zákon č. 258/2000 Sb., o veřejném zdraví. Sousedské vztahy pak upravuje občanský zákoník, který stručně řečeno říká, že nesmíte své sousedy obtěžovat hlukem tzv. "nad míru přiměřenou poměrům". Jak vysoká je tato "míra", je vždy nutno posuzovat individuálně.

Pro další právní pomoc zkuste využít některou z možností, které nabízí veřejný ochránce práv ve svém letáku (viz zde: https://www.ochrance.cz/uploads-import/Letaky/P...).

Přejeme Vám krásný den,
Mgr. Karel Lach a Mgr. Anna Štefanidesová
právníci Ligy lidských práv
e-mail: poradna@llp.cz