Polohovací sedačka pro větší dítě. Jakou byste doporučil?

Zodpovězené
27. kvě 2024

Dobrý den,

dceři budou v červenci 4 roky. Už teď má 107 cm a 18,7 kg. Má spíš vyšší trup než nohy, takže mám trochu problém, že mi začíná rameny vyrůstat ze sedačky Joie Spin Grow. Zatím je to ještě dobré, ale i tak zvažuji novou autosedačku, pokud bych našla něco, co bude ještě lépe splňovat naše požadavky.

  • Dcera už chvíli jezdí po směru. Proti směru jí bylo špatně a máme malé auto, takže protisměrná sedačka byla vždy poměrně komplikovaná věc, jelikož náhle zmizí sedadlo spolujezdce. Vydrželi jsme to ale v protisměru asi do 105 cm.
  • Chtěla bych sedačku, která se dá polohovat. Ať už na nějakém podstavci, jako to má Spin Grow a nebo třeba prostě sklonem přímo opěrátka v autě. Dcera totiž občas ráda jezdí vepředu a v mém voze to lze - mám i vepředu Isofix a TT.
  • Zatím jsem ale nenašla sedačku, u které bych byla 100% spokojená se sklonem. Mám Renaut Clio a sedačky si myslím, že jsou tam poměrně rovné i tak a i když autosedačku napolohuji co nejvíce, tak jí hlava při spánku často padá. Sedačka by musela mít sklon MINIMÁLNĚ takový, jako Joie, ale kdyby to šlo ještě více, tak bude raději.


Existuje pro takto velké děti také možnost pásání pětibodem?
Nyní má tedy klasický autopás a musím se přiznat, že to není úplně ideální. Musím ji poměrně hlídat, aby se z něj nevyvlékla nebo se neodpoutala.

  • Na izofixu netrvám. Chtěla bych pohodlnou sedačku na delší cesty.


Děkuji za radu

Dobrý den,

děkujeme za zaslaný dotaz.

Posměrné sedačky mají 5bodový pás pouze do 105cm. Všechno nad už tedy bude pouze 3bodový pás. 5bodový pás by tedy připadal nyní v úvahu pouze v protisměru.

Pokud máte na předním sedadle Isofix i TT, tak se vám o pár sedaček rozšíří možnost z hlediska polohování. V tomto případě by se dalo uvažovat o Britax Römer Evolvafix/Advansafix či Joie i-Bold. To jsou sedačky, kde máte do 105 cm 5bodový pás, následně 3 bodový do 150 cm, ale tím, že jsou i pro menší děti, polohování zde může být trochu větší.

Jinak už by to byla kategorie 100-150 cm, která je určena pro děti o takových mírách. Zde už se poutá vždy 3bodovým pásem vozu. Polohování zde najdete u Axkidu Nextkid, Avionaut MaxSpace CS+ nebo BeSafe Flex Fix 2. To jsou asi ty nejzajímavější možnosti zde. Cenově zajímavěji jsou pak postaveny ještě Zopa Matrix i-Size nebo Zopa Scale i-Size.

Všechny sedačky doporučujeme vyzkoušet právě kvůli vedení 3bodového pásu. To je důležité.

S pozdravem


Karel Sekereš a tým Centra autosedaček
www.centrumautosedacek.cz