Aerobní vaginitis v druhém trimestru. Je tento nález opravdu tak nebezpečný?

Zodpovězené
12. únor 2024

Vážený pane doktore,

již před těhotenstvím jsem trpěla na opakované aerobní vaginózy, kvůli kterým jsem musela před dvěma lety podstoupit konizaci děložního čípku pro chronický neléčitelný zánět.

Po konizaci se obtíže vracely, ale dařilo se je držet na uzdě pomocí probiotik.

V červnu 2023 jsem prodělala ztrátu dvojčat (anembryomola a ZT), farmakologicky. Poměrně rychle (09/2023) se mi podařilo znovu otěhotnět. Nyní jsem ve 22+4 tt, nicméně zužují mě obavy, jelikož se mi stále vrací aerobní vaginózy, zejména e coli a enterokok, klebsiella.

Již mám za sebou léčbu Macmirorem ukončenou před měsícem pro e coli a candidu, nyní jsem pro křeče a bolesti v podbřišku a pálení zevního genitálu po močení hospitalizovaná, mám méně závažný nález v moči a i přes denně podávaná probiotika (Vitagyn C + Gynocaps a orálně Biopron 9) masivně e coli, klebsiella oxytoca a A hemolytické streptokoky v pochvě. Zajímavé je, že tuto infekci prokázaly až stěry, pohledově ani tři různí lékaři neviděli v děložním hrdle/čípku problém či nezvyklý výtok. Dostala jsem antibiotika Xorimax, nicméně potíže ustupují jen mírně.

Je vysoká pravděpodobnost, že i přes léčbu antibiotiky a probiotiky může dojít k narušení plodových obalů nebo k předčasnému porodu?

Starají se tu o mně dvě lékařky, jedna i masivní nález e coli s výše uvedeným diskomfortem považuje za normální nález, který s největší pravděpodobností nic neudělá, druhá lékařka zvolila antibiotickou léčbu pro zamezení případného předčasného porodu. Čípek zatím drží.
Mám opravdu velké obavy, abych v těhotenství došla do nějakého přijatelného týdne, kdy miminko bude mít šanci na přežití. Modlím se za každý den.

Je tento nález opravdu tak nebezpečný, nebo to mám brát jako lékařka, která by to nechala být s tím, že je riziko malé?

Mohu udělat ještě něco více proto, abych snížila riziko předčasného porodu?

Je možné zkusit léčbu podpořit ještě roztokem lichořeřišnice (bez alkoholu)?

Velice Vám děkuji za odpověď a přečtení vyčerpávajícího dotazu. Krásný den.

Dagmar

Dobrý den,

zdá se, že máte nějakou "imunitní slepou skvrnu". Chápu Vaše obavy. Myslím, že je to něco mezi - není to ani banální, ani horor. Lichořeřišnice je podle mě v těhotenství kontraindikovaná a vzhledem k tomu, že to zase není takový zázrak, bych ji nedoporučoval.

Určitě bude fajn, když se nebudete stresovat (ale nevím, jak to zařídit).

Dával bych perorálně i vaginálně kombinované vaginální i střevní kmeny (Gynimun DUAL/TRIO a Gynimun intim), není žádný důvod podávat pouze střevní kmeny.

Přeji Vám hezký zbytek dne,
MUDr. Jiří Emmer
neurolog a farmakolog, Plzeň