Bakterie v ejakulátu. Poradíte, prosím?

Zodpovězené
14. bře 2021

Dobrý den, vážený pane doktore,

prosím o Váš názor na náš problém.

Manželovi odebráno sperma - nedaří se pár měsíců miminko, tak jsme začali tímto.
Dg. mírna oligospermie, ale nález bakterií v ejakulátu - odeslán k uro.
Odebrány kultivační vyšetření - nález uretra streptococcus mitis a ejakulát staphylococcus hominis. Nasazen Nolicin na 10 dní. Zmizela bakterie z uretry. Ejakulát opět pozitivní ent. faecalis, nasazen na 14 dní Augmentin. Po celou dobu léčby dodržena sex. abstinence. Já pozitivní pouze na kvasinky - přeléčeno a ve fázi druhého stěru a čekání na výsledek.

1. Má smysl takto užívat pro pozitivní ejakulát další atb.?
Obtíže manžel nemá. Potvrdil byste tuto léčbu takto, že má smysl - mám totiž dojem, že názory se rozcházejí, že v ejakulátu je většinou vždy něco pozitivního a nalezeno - vzorek kontaminovaný nebyl, odběr proběhl dokonce dvakrát.

2. Může mít bakterie vliv na to, že se nám nedaří s početím?

3. Jak byste postupoval, pokud by ani další atb nezabrala? Vaše zkušenost.

Děkuji za přečtění dotazu a pochopení pro mé dotazy. Asi je jasné, že tato léčba vzhledem k tomu, jak moc po miminku toužíme, je pro nás náročná a zkouší naši trpělivost, protože se to celé táhne už 2 měsíce.

Dobrý den,

když se ptáte na moje zkušenosti, chci Vás dopředu varovat, že tuto problematiku aktivně (z vlastní zkušenosti) neznám, ale reprodukci a její souvislosti s bakteriemi se teoreticky věnuju už několik let (= přelouskám hodně toho, co je na toto téma ve světě publikováno).

Bakterie určitě mohou mít nějaký vliv na početí, dalo by se říci, že ho mohou "znesnadnit" - tedy těžko mu zabrání, ale sníží jednotlivé procento úspěšnosti. Má je smysl řešit (tedy kontrolovat a ovlivňovat), ale podle mého názoru "přiměřeně". Obvykle jsem ten, kdo hájí antibiotika proti všem těm "přirozeným léčitelům", ale ve Vašem případě se mi zdá, že jste příliš aktivní (koneckonců třeba i proto, že několik měsíců nepočnete a už vyšetřujete sperma: běžné je "snažit se" rok - ale třeba k tomu máte časový/věkový důvod, nechci soudit). Doufám, že nejsem na Vás moc příkrý, protože smyslem Vašeho dotazu bylo mezi řádky i "nepřeháníme to?" - takže Vás vlastně chválím 🙂.

Bakterie běžně jsou (a vždy budou) jak v mužské močové trubici, tak v ženském močopohlavním ústrojí - nás může jen zajímat, které tam máme (a pokud tam jsou nějaké "závadné" - řekněme kupříkladu kapavka - tak je vytlučeme). Představovat si, že "přeléčíme" obyčejné, běžné bakterie (a to jsou ty Vašeho manžela, ale možná i ty Vaše kvasinky, jelikož jste nepsala o nějakých vaginálních potížích) nějakým antibiotikem a ony už tam příště nebudou, je nepatřičné. Naopak - příště tam budou zase, ale protože jsme dali "biologickou bombu", dali jsme šanci jiným, možná (když budeme mít smůlu) horším. Správnou cestou tedy je žít zdravě (pohyb, strava) a pokud chceme působit na bakterie, je to vždy spíš užíváním probiotik a prebiotik (u žen asi nejlépe Gynimun dual protect - tam máme jak klasické střevní kmeny, tak přímo vaginální kmen).

Tak, snad jsem Vám odpověděl tak, aby se to dalo přečíst až do konce. Držím Vám ve Vašem snažení palce!

Přeji Vám hezký zbytek dne,
MUDr. Jiří Emmer
neurolog a farmakolog, Plzeň