Problémy s ledvinou v těhotenství. Myslíte, že to je opravdu jen tou ledvinou?

Zodpovězené
27. kvě 2020

Dobrý den,

nevím, zda je dotaz správně mířený na Vás...
Nyní jsem 26.tt a už delší dobu (asi měsíc) mě bolí vpravo pod žebry, jakoby nad dělohou. Zjistili mi dilataci pravé ledviny a přičítají bolest jí.

Chci se zeptat. Opravdu je nyní v tomto místě ledvina?

V zádech mne to nebolí, jen zepředu pod žebry, na pravé straně. Na dotek je to hodně bolestivé, jinak když něco dělám, nebo delší dobu sedím, je to spíš taková pálivá bolest. Nyní, asi týden mám v tom místě necitlivou kůži na dotek.

Myslíte, že je to opravdu všechno jen tou ledvinou?

Děkuji za odpověď a hezký den.

Dobrý den,

nečekejte ode mě, že to takhle na dálku rozlousknu, ale zkusím pár postřehů:

1) Bolest vnímáme na určitém místě, ale může "přicházet" odjinud (tzv. propagace bolesti) - takže Vaše zkoumání, jestli není ledvina trochu jinde (je), nikam nepovede - prostě to od ní být může a nemusí.

2) Ta necitlivost kůže mi přijde divná - co nějaký herpes (mezižeberní nerv) nebo něco takového?

Pokud se to nebude nějak vyvíjet či dokonce zhoršovat, může se stát, že to porodem skončí a nikdy se nepřijde na to, co to bylo (což je vlastně ideální stav).

Držím palce! Kdyby se na něco přišlo, budu rád, když mi dáte vědět.

Přeji Vám hezký zbytek dne,
MUDr. Jiří Emmer
neurolog a farmakolog, Plzeň