Ureaplasma urealyticum. Prosím, poradíte?

Zodpovězené
8. únor 2023

Dobrý den,

již třetím rokem mě trápí problémy urogenitálního traktu. Začátkem roku 2020 mi na základě bolestí v podbřišku doktorka našla cystu. Cysta po čase sama praskla a tenkrát to celé začalo. Byla mi předepsaná antibiotika, protože údajně měla způsobit zánět dělohy. Já se ale měsíce vracela zpět s tím, že antibiotika mi nepomáhají. Všechno mě tam dole stále bolelo, hodně mě pálil močový měchýř. Nebyla jsem schopna pohlavního styku. Po 10 měsících při permanentně zvýšené teplotě 37.5 °C, světloplachosti a bolestech hlavy mi doktorka napsala diagnostickou laparoskopii, kde zjistili rozsáhlé srůsty a velký zánět. Bohužel až po tom všem jsem byla otestována na pohlavní nemoci a byla mi zjištěna ureaplasma urealyticum. Dostala jsem na 3 týdny Doxycycline. Kontrolní stěry negativní, avšak problémy mám stále, a to i po dvou letech. Nemohu se zbavit pálení močové trubice (které se po dávce antibiotik naopak ještě zhoršilo) po a při čůrání. Pohlavní styk je mi velice nepříjemný. Zkusila jsem desítky tinktur, bylinných čajů a koupelí a nic nepomáhá.

Doktoři nevědí, co se mnou mají dělat. Při vyšetření je z jejich hlediska vše v pořádku, ale já dál trpím. Mám už roky stálého přítele, ale teď už přes dva roky nejsem schopná styku. Začínám z toho mít vážné psychické problémy. Už jsem zoufalá a nevím si rady.

Je možné, že by ureaplasma zůstala “zalezlá” jen v močové trubici? Nebo že by došlo k takovému poranění sliznic tím velkým zánětem, že je něco permanentně poškozeno?

Budu moc vděčná za jakoukoliv radu. Je mi pouze 22 let a neumím si představit s tímto žít, nebo už nebýt schopna pohlavního styku bez řezání a pálení.

Mockrát předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,

ono pálení bude velmi pravděpodobně vaginálního původu (ureaplasma nikde zalezlá není). Neznám detaily, ale jako "průzkum bojem" bych zkusil Gynimun rapid čípky (nejspíš Vás nevyléčí, ale mohlo by se to po nich zlepšit, čímž bychom zároveň potvrdili "místo činu"). Pokud ve vagině (pod mikroskopem!!!) nic špatného není, bude to složitější - pak by to asi byl chronický vaginální dyskomfort (https://www.solen.cz/pdfs/med/2011/02/08.pdf) a vyžadovalo by to trpělivost...

Přeji Vám hezký zbytek dne,
MUDr. Jiří Emmer
neurolog a farmakolog, Plzeň