Pravidelná menstruace s PCO. Je to opravdu možné?

Zodpovězené
14. led 2020

Dobrý den, pane doktore,

chtěla bych se s Vámi spíš jen podělit o svůj příběh a slyšet Váš názor. Je mi 27 let, měřím 170 cm a vážím 68 kg.
Minulý rok jsem po deseti letech vysadila HA, po roce snahy o miminko jsem změnila gynekologa, který mi řekl, že se domnívá dle UZ, že mám PCO, a tak si mě k sobě pozval do reprodukčního centra, kde také působí. Z krve se to opravdu potvrdilo, už mě čeká jen kontrola, zda probíhá ovulace, ale podle pana doktora spíš málo nebo vůbec.
K mé dřívější paní doktorce jsem chodila od 11 let (kdy jsem prodělala zánět slepého střeva, zánět podbřišnice a Františkový Lázně) poctivě každý rok na kontrolu. Nikdy mě na žádný problém neupozornila, jen mi řekla, že jsem mladá a nemám to řešit a mám brát kyselinu listovou. Nikdy jsem žádné problémy spojené s PCSO neměla jako např. nadměrné ochlupení, akné, nepravidelná ms po vysazení, pouze se mi víc lámou vlasy, jinak opravdu nic.

Může to být nějaká lehčí forma PCOS, u které je větší šance?

Myslíte, že je možné, že PCO během tohoto jednoho roku vyvolalo vysazení antikoncepce?

Když mi pan doktor řekl tuhle diagnózu, nechtělo se mi vůbec věřit. MS jsem měla vždy pravidelnou, cykly od 30-34 dní, pár měsíců jsem si zkoušela měřit bazální teplotu, vždy ukázkový vzestup, prostě všechny znaky ovulace, včetně pobolívání v pravé části podbřišku. Prostě bych dala ruku do ohně za to, že ta ovulace probíhá.

Je tedy možné, že tyto příznaky ovulace jsou a vajíčko se přesto neuvolní?

Každopádně už jsem s tím smířená a snažím se „ vyléčit “ sama. Držím sacharidovou dietu. Dala jsem na vaše rady a už čtyři měsíce beru 4 g Inositolu denně. Myslím, že cykly se mi díky tomu srovnaly na přesně 33 dní, paráda ! Určitě v tom budu pokračovat, ale dočela jsem se, že některé přípravky obsahují i D-chiro-inositol.

Jaký je v nich rozdíl a je lepší si koupit přípravek, který obsahuje oba Inositoly?

Omlouvám se za dlouhou zprávu.

Děkuji a s pozdravem.

Dobrý den,

líbí se mi, jak pečlivě i racionálně pečujete o své zdraví!
Neumím odpovědět na otázku "je to lehčí forma PCOS?", ale vlastně to tak vypadá: nemáte "maskulinní" projevy (akné, hirsutismus apod), máte celkem pravidelné menses a možná i ovulace. Zde těžko říci, jestli jsou DOKONANÉ a také, jak jsou vajíčka KVALITNÍ.
S vysazením HA Váš PCOS vůbec nesouvisí - je to vrozená věc a Vaše původní paní doktorka nemusela nic poznat (není "viníkem", že o tom nevíte déle).
Sacharidová dieta je správně a přestože máte váhu pěknou (nemáte nadváhu), "můžete" klidně 3-4 kg shodit - ale nenuťte se do toho.
D-chiro inositol v některých pracích vypadá dobře, v jiných moc ne - např. zde https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29309199 je souhrn poznatků za mnoho let od jednoho z "praotců" obou (myslím tím MI a DCI) inositolů. Kdybyste byla moje dcera, řekl bych Vám, ať se na DCI vykašlete, ale takhle musím připustit, že kdyby se dlouho (třeba 1 rok) nedařilo, asi by taky stálo za to ho zkusit.
Taky mrkněte na toto: https://www.tandfonline.com/doi/full/10.3109/09...
Mířím hlavně tam, že kombo myo-inositol plus klomifen mají VELKOU úspěšnost a stojí to málo peněz.
Až otěhotníte (já věřím, že to dáte), nezapomeňte, že jste velmi riziková na gestační diabetes a berte inositol (Fertipronu) celé těhotenství až do porodu. Ušetří Vám hodně nepříjemností...

Držím palce a budu rád, když mi napíšete, až otěhotníte a pak pošlete nějakou pěknou fotku Vašeho drobečka!

Přeji Vám hezký zbytek dne.
MUDr. Jiří Emmer
neurolog a farmakolog, Plzeň