Ascorutin v těhotenství. Jsou mé obavy opodstatněné?

Zodpovězené
30. led 2023

Dobrý den, přeji,

chtěla bych se Vás zeptat o vhodnosti užívání Ascorutinu v těhotenství. Těhotná už nejsem, mám 4 měsíční dceru, ale od 9. týdne jsem užívala 3 týdny Ascorutinu v dávce 3x2 proti krvácení. Teprve teď jsem zjistila, že se nedoporučuje v těhotenství. Po přečtení SPC jsem byla vystrašená, neboť podle nějakých studií zvýšená konzumace flavonoidů během těhotenství se dává do souvisloari se vznikem leukémie v kojeneckém věku. Samozřejmě ty studie byly in vivo studie na nějakých buněčných kulturách, ale i tak je to dost znepokojující.

Mohl byste mi prosím říci, zda jsou mé obavy opodstatněné?

Vím, že tento lék se předepisuje běžně v těhotenství, a asi by již bylo dříve zjištěno, kdyby měl tak vážné následky na plod.

Za Vaši odpověď předem děkuji.

S úctou

Jedna vystrašená maminka, která se nadměrně bojí o své dítě.

Dobrý den,

nechci se tady moc rozepisovat nudnými odkazy na nudné studie, a tak odpovím obecně a jasně. NEBOJTE SE.

Přesně jak píšete, Ascorutin se používá 100 let i u těhotných a jakékoli potíže už by dávno "vyplavaly".

A nezapomínejte taky, že přehnané obavy a ochrany dětí vedou k jejich neurotizaci, atd. atd. atd... Tím Vám nechci "naložit", ale spíš Vás povzbudit, abyste byla sebevědomá matka úžasného miminka!

Přeji Vám krásný den,
MUDr. Jiří Emmer
neurolog a farmakolog, Plzeň