Chemoprén, vliv chemických výparů v těhotenství. Mohlo to miminku ublížit?

Zodpovězené
30. lis 2020

Dobrý den,

jsem v 18. týdnu těhotenství. Manžel lepil asi 1x2 cm plastu (garnýž na okně) lepidlem Pattex chemoprén univerzální. Tubu pak potřeboval zavřít, což jsem udělala, ale v tu chvíli jsem se nadýchla výparů z lepidla. Místnost jsem pak vyvětrala a odešla i dětmi na hodinu do jiné. Pak jsem ještě byla asi dvě hodiny v místnosti, kde se lepilo. Jednou ještě krátce vyvětrala. Lepidlo jsem už necítila. Ale nejspíš se stále něco vyparovalo.

Až po té jsem si četla, že těhotné nemají vdechovat výpary, či přijít do kontaktu s kůží, k čemuž snad při zavírání tuby nedošlo, ihned jsem se umyla. V místnosti jsem byla pak až ráno.

Může tato expozice miminku ublížit? Nebo se jedná spíše o dlouhodobé vdechování?

Manžel ještě na začátku těhotenství, kdy jsem asi den na to zjistila, že jsem těhotná, stejným lepidlem lepil synovi papuče, už si nepamatuji, jestli jsem to dýchala, ale u lepení jsem nebyla.

Mají celkově krátkodobé chemické expozice vliv na miminko?

Mám z toho veliký strach. V domácnosti jinak chemii téměř nepoužíváme.

Děkuji

Dobrý den,

jsem přesvědčený, že takováto "miniexpozice" nemohla udělat vůbec nic zlého.

Přeji Vám krásný den,
MUDr. Jiří Emmer
neurolog a farmakolog, Plzeň