Chutě v těhotenství. Může sladší strava ublížit miminku?

Zodpovězené
25. únor 2020

Dobrý den,

jsem na začátku 12.tt a trápí mě těhotenské chutě, resp.nechuť k bežnému jídlu. Cca v 7.tt u mě začaly nevolnosti, takže jsem každé rano, po dobu 1 týdne, musela mít na snídani nějaký koláček, prostě něco sladkého. Obědy jsem tehdy moc nezvládala, ale snažila jsem se i tak po zbytek dne jíst vyváženě. Od osmého týdne do jedenáctého jsem zvládala i běžné snídaně, také obědy a k tomu ovoce i zeleninu. Poslední týden mám však averzi k běžnému pečivu, zvládám ho jen na dopolední svačinu s žervé či pom. máslem. Na snídani a večeři jím převážně loupáky či vánočku s marmeládou nebo domácí štrůdl. Místo jogurtu a tvarohu, které jsem jedla dříve denně, jím kupované pudinky, domácí mi nechutnají. Převažuje teď u mě ovoce nad zeleninou.

Chtěla bych se zeptat, zda tato sladší strava nemůže ublížit miminku. Mléčné výrobky jsou teď u mě opravdu problém. Dostanu je do sebe jen s dopolední sváčou. Zkoušela jsem i včera na večeři, ale tlačila jsem to do sebe silou. Na kontrolu mám jít až za dva týdny, proto budu ráda za každou radu.

Moc děkuji.

Ministrová

Dobrý den,

moc se nebojte, Vaše tělo vše zvládne. Ublížit miminku zdaleka nejde takhle snadno... Samozřejmě si hlídejte, abyste nadměrně nepřibrala (obezita nebo dokonce rozvinutá těhotenská cukrovka je něco, co nechcete).

Držím palce!

Přeji Vám krásný den,
MUDr. Jiří Emmer
neurolog a farmakolog, Plzeň